De hond als trekdier: het was zo gewoon

Door Mathieu Kothuis. donderdag 03 april 2008 | 08:55 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 28 januari 2009 | 10:37

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Bert Willemen met een oud tuigje dat werd gebruikt voor een hondenkar. FOTO VISUMAR

Bert Willemen met een oud tuigje dat werd gebruikt voor een hondenkar. FOTO VISUMAR

Dinsdag 16 januari 2007 - RIJEN – Je hebt hobbyisten en fanaten. Bert Willemen (57) behoort tot de laatste soort, in de goede zin van het woord. Hij weet vrijwel alles van het fenomeen hondenkar. Nou ja, bijna alles.

Want ondanks zijn uitgebreide studie, lezingen en een lange reeks artíkelen over hondenkarren stuit ook hij nog regelmatig op nieuwe gegevens over het tijdperk van de hondenkar.



Sinds 1987 is Willemen bezig met het fenomeen hondenkar. Bij toeval stuitte hij op dit onderwerp tijdens een stamboomonderzoek naar de oorsprong van zijn familie. „Toen kwam ik uit bij een overgrootvader, Adriaan Willemen uit Gilze, die als petroleumboer met de hondenkar langs de deur trok.“

De oudste gegevens over het gebruik van de hondenkar stammen uit omstreeks 1670-1680. Tot in het midden van de vorige eeuw was de hondenkar nog regelmatig te zien in het Nederlandse straatbeeld. Ook in andere landen, België, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland werd met hondenkarren gewerkt.

Naast paarden, koeien en geiten moest de hond als trekdier fungeren voor een kar waarmee bakkers, kleine boeren, kaasventers, looiers, melkboeren en marskramers langs deuren en markten trokken.

Zelfs het Nederlandse leger schakelde in de Eerste Wereldoorlog hondenkarren in. Het regiment Grenadiers en Jagers had verschillende zogenaamde mitrailleurwagens, munitie- en gereedschapswagens in gebruik die werden getrokken door twee honden. Nederland bleef buiten die oorlog maar in het buitenland, in België en Frankrijk, hebben duizenden van die honden op het slagveld het leven gelaten. Pas bij de invoering van de wet op de dierenbescherming, in 1962, werd de hondenkar definitief verboden.

Willemen, werkzaam bij het archief van de gemeente Oosterhout, heeft inmiddels zoveel gegevens en materiaal verzameld dat hij met grote regelmaat lezingen verzorgt. Ook leent hij zijn kennis over de hondenkar uit bij de inrichting van tentoonstellingen.

Af en toe komt de Rijenaar oude hondenkarren op het spoor die door de eigenaren met zorg worden gekoesterd. Echte, waardevolle antieke hondenkarren zijn er niet zo veel.

Willemen blijft zoeken naar nieuwe verhalen en gegevens over het gebruik van de hondenkar. Volgens de verzamelaar raken steeds meer jongeren geïnteresseerd in dit oude gebruik. Zo kwam onlangs een Belgische studente bij hem terecht in het kader van haar studie over het gebruik van trekdieren.

Inmiddels is Willemen betrokken geraakt bij een groot project om alle Brabantse boerenkarren en dus ook de hondenkar, de bokkenwagen en de geitenkar te categoriseren en te beschrijven. Hij doet dat samen met een ‘lotgenoot’ uit Vught. Een project van vele jaren, schat Willemen. „Het blijft tenslotte een uit de hand gelopen hobby, een ernstige ‘ziekte’ waar je nooit meer vanaf komt.“



Meer informatie: Bert Willemen, tel. (na 18.00 uur) 0161-225665, http://www.hondmethondenkar.nl
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Bert Willemen is gewoon bezeten van zijn hobby en dat straalt hij ook duidelijk uit. We hebben ontzettend genoten van zijn presentatie in de Hofstede De Blaak.(Tilburg) Wat heerlijk, dat er nog van dit soort mensen zijn, die de geschiedenis van vroeger tot leven kunnen wekken en laten zien, hoe diverse voorouders met behulp van eenvoudige transportmiddelen, hun spullen aan de man trachten te brengen. Bedankt Bert!!!
Eugène Stassen
Eugène Stassen - 28-01-2009 | 11:42
Goed dat er mensen als Bert zijn, die een stukje bijna vergeten vaderlandse geschiedenis vastleggen en dit met veel enthousiasme doen.

Ga zo door Bert. Mooie en informatieve website trouwens.
Harry - 16-01-2007 | 11:28
Forum-Thread:
conny walvis - 08-09-2007 | 21:07

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Klik hier en lees het Privacy Statement


Zo reageert u:

Op de website van BN DeStem kunt u reageren op de artikelen. Soms worden (delen van) reacties ook gepubliceerd in de krant.

De redactie kan bijdragen zonder opgaaf van reden weigeren. Daarbij hanteren wij onder meer de volgende voorwaarden:

De reactie moet kort en bondig (max. 400 tekens) zijn.

De reactie mag niet beledigen, discrimineren of nodeloos kwetsen.

De reactie mag geen scheldwoorden of bedreigingen bevatten.

De reactie moet betrekking hebben op het artikel waaronder de reactie wordt geplaatst.

De reactie mag geen reclame-uiting bevatten.

De reactie mag geen privé-gegevens van derden bevatten.

De reactie mag geen links naar illegale zaken bevatten (software, muziek, etc.).

De reactie mag geen inbreuk zijn op het auteursrecht van anderen.

Reacties onder overduidelijk valse naam kunnen worden geweigerd.

De reactie moet begrijpelijk en leesbaar zijn.


De redactie houdt zich aanbevolen voor tips, maar zal niet tot plaatsing overgaan van:

Reacties die (impliciete) beschuldigingen of verdachtmakingen van misdrijven bevatten, zolang er (nog) geen gerechtelijke

uitspraak is.

Reacties die de identiteit van verdachten onthullen. Evenmin van slachtoffers, zolang de redactie geen bevestiging van de

politie heeft (en wij mogen aannemen dat de familie is ingelicht)

Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd.

Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden

afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek, namelijk als de redactie van mening is dat een

groot maatschappelijk belang in het geding is. Ook daarover wordt niet gecorrespondeerd.

Oosterhout

  Nieuwste video's




Extra grote player; ga naar: bndestem.nl/brabant10 | Nog veel meer video's; ga naar het BN DeStem channel op YouTube |
| Programmaoverzicht Brabant 10 op website Brabant 10 |