Tijdens de bedevaart lopen de deelnemers van Hakendover naar de Tiense berg. Op de foto de West-Brabantse bedevaartgangers met vaandels uit Breda. foto Ben Steffen
Om het bijzondere karakter van de bedevaart van 2010 te onderstrepen zal dit keer ook bisschop Hans van den Hende van Breda aanwezig zijn. Hij loopt mee in de processie en zal na afloop de pelgrims de zegen geven.
Hakendover is vooral onder katholieken bekend als de plek waar op tweede paasdag de paardenprocessie plaatsvindt. Deze processie gaat richting Tiense berg. Om 12.00 uur vindt hier het hoogtepunt plaats: de zegening van bedevaartgangers en dieren, gevolgd door de spectaculaire paardengalop. Driemaal draven de ruiters rond het altaar. Knapen: "Er lopen driehonderd paarden mee en er komen zo'n 18.000 pelgrims."
Hoewel de bedevaart naar Haken- dover vanuit Nederland pas vanaf het einde van de negentiende eeuw op gang kwam, ligt de oorsprong ervan al in de middeleeuwen. De paardenprocessie op paasmaandag draagt iets in zich van een voorchristelijke vruchtbaarheidscultus. De processie begeeft zich over de akkers naar het topje van de Tiense Berg, zowat de 'poort' naar de vruchtbare Haspengouw. Daar stormen de paarden in drie rondjes rond het volk. Bedevaartgangers, nu vooral Nederlanders, nemen takjes van de spikdoorn en gewijde aarde mee als remedie tegen allerlei onheil.


zie ook: 




















