Dat vraagt een kwartet Oosterhouters in een brief aan college van burgemeester en wethouders en gemeenteraad van de stad. Ze willen voorkomen dat de zeven kerkgebouwen van de Catharinaparochie verloren gaan.
De vier ondertekenaars van de brief zijn Cock Gorisse, Arjan van Dijk, Theo Michielsen en Wiljan van der Zanden, allen in meer of mindere mate betrokken bij het kerkelijk leven in Oosterhout.
Het viertal concludeert dat voor de komende raadsvergadering twee onderwerpen op de agenda staan die de problematiek raken, namelijk het Santrijnplan en de vaststelling van de erfgoedkaart van Oosterhout.
Binnen het Santrijnplan moet worden nagedacht over de toekomst van onder meer filmtheater en H19. Waarom het Centrum voor de Kunsten niet onderbrengen in de Antonius- of Mariakerk, vragen de briefschrijvers zich af.
Gorisse: "Kern is dat binnen korte tijd door de raad voor Oosterhout ingrijpende besluiten worden genomen waarbij we het risico lopen dat het straks te laat is om nog iets met de kerken te willen. Voor de Oosterhoutse kerkdorpen zou je nog wat harder moeten nadenken en eigenlijk voor ieder gebouw een afzonderlijk plannetje maken. Het belang van de kerk overstijgt immers het parochiebelang, ze hebben ook culturele en stedenbouwkundige waarde."
De fractie van Gemeentebelangen heeft voor de vergadering van 24 januari een motie in voorbereiding om een visie op de kerkgebouwen te ontwikkelen.
De vier briefschrijvers stellen zes vragen aan raad en college. „Daar verwachten wij ook antwoord op”, zegt Cock Gorisse. „In deze discussie over de toekomst van kerkgebouwen heeft niemand een pasklaar antwoord. Daarom moet er een brede discussie komen waarbij iedereen meedenkt over een oplossing. Er is sprake van om de Antoniuskerk te slopen en daar een ander kloosterachtig gebouw voor terug te plaatsen. Dat is toch te dwaas voor woorden? Sloop is materiële en immateriële kapitaalvernietiging.”
De gemeenteraadsfractie van Gemeentebelangen wil met de motie die ze gaat indienen zorgen voor ‘behoud van de kerkgebouwen tot cultureel erfgoed. Doel van het voorstel is het college te vragen om te komen tot richtinggevend ruimtelijk beleid waar de gemeente uitvoering aan kan geven in een visie op kerkgebouwen.’ Enige tijd geleden al kondige de Catharinaparochie aan enkele bij¬eenkomsten te beleggen om over de toekomst van de kerkgebouwen te praten. De inspraakavonden zijn maandag 16 januari in De Vinder naast de Antoniuskerk, donderdag 19 januari in de Mariakerk en dinsdag 24 januari in Het Oostquartier in Oosteind. Aanvang 20.00 uur. Opgeven kan via info@catharina-parochie.nl.
© BN DeStem 2012, op dit artikel rust copyright.
Wij plaatsen alleen reacties die ondertekend zijn met uw voornaam, achternaam en woonplaats.




Sorteer reacties
zie ook: 




















