'Dit vakwerk zie je niet meer'

  vrijdag 05 augustus 2011 | 09:03 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 05 augustus 2011 | 09:42

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Het suikerdepot gezien van de Halderbergse oever van de Mark. Eigenaar Adrie Kuijstermans wil onder andere graag appartementen voor ouderen bouwen in het pand. foto Peter van Trijen/het fotoburo

Het suikerdepot gezien van de Halderbergse oever van de Mark. Eigenaar Adrie Kuijstermans wil onder andere graag appartementen voor ouderen bouwen in het pand. foto Peter van Trijen/het fotoburo

Het suikerdepot staat enigszins verstopt aan de Veerstraat in Standdaarbuiten.
Toch is het een fors gebouw. De oppervlakte is ongeveer 87 bij 45 meter, bijna een voetbalveld.

Het is een degelijk gebouw volgens Adrie Kuijstermans, die het pand in 2004 kocht. "De vloer ligt precies waterpas, dat kom je tegenwoordig niet vaak meer tegen met zo'n hoge vloerbelasting" aldus de Standdaarbuitenaar. Ook het stucwerk aan de binnenmuren is kaarsrecht. Vakwerk, dat je volgens hem vandaag de dag niet zo snel meer ziet.

Het depot aan de Mark is in 1921 gebouwd. Niet ver van de toenmalige suikerfabriek.Nadat de betonvloer was gelegd, heeft men hoge stapels met suikerzakken op de vloer geplaatst waardoor deze is gaan zakken, later is er een nieuwe vloer aangebracht die nu circa 30 jaar oud is en er mooi en vlak bij ligt.

Het suikerdepot was onderdeel van de Centrale Suikermaatschappij (CSM). In 1924 is de suikerfabriek in Standdaarbuiten opgeheven: het depot bleef in gebruik bij de CSM.

De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed kende begin juli 60.000 euro toe voor het in stand houden van het depot. Met de subsidie en 40.000 euro eigen geld zal Kuijstermans onder meer goten en de tralies voor de ramen laten verven en vooral de staanders en spanten aan de binnenzijde.

De Standdaarbuitenaar is blij met de subsidie. De Rijksdient mocht 58 miljoen euro verdelen en kreeg ruim 2300 aanvragen binnen. Ongeveer 500 monumenten hebben uiteindelijk een bijdrage gekregen.

Het suikerdepot is één van de weinige rijksmonumenten in Standdaarbuiten. Die status heeft het door de 'ambachtelijk-traditionele bouwstijl met elementen van overgangsarchitectuur', zoals dat onder kenners heet. Verder zijn de ijzeren spanten en staanders in het gebouw bijzonder. Uiteraard herinnert het pand ook aan de suikerindustrie in de regio. Bovendien is het gaaf behouden.

Dat terwijl het gebouw het flink voor de kiezen kreeg tijdens de Tweede Wereldoorlog. Volgens Kuijstermans zaten de Duitsers in het depot toen de Amerikanen, de Timberwolves, Standdaarbuiten probeerden te bevrijden. Vanaf de Halderbergse zijde van de Mark beschoten zij het depot. Tal van kogelgaten zitten nog rond de ramen van waaruit de Duitsers terug schoten. Ook sommige tralies staan nog krom doordat ze door een kogel zijn geraakt. Kuijstermans wijst ook op stukken muur die opnieuw zijn gemetseld nadat ze door granaatinslagen waren verwoest.

Opvallend genoeg hebben ook in de muren aan de andere zijde van het gebouw, dus aan de kant van het dorp, kogelgaten gezeten. Die zijn dichtgesmeerd met cement. De Amerikanen waren namelijk ten oosten van het dorp de Mark overgestoken. Daarna bestookten ze het depot ook vanaf die kant. "Ze zijn lang bezig geweest om het depot te veroveren", is wat Kuijstermans weet uit de overlevering.

Anno 2011 staat het suikerdepot grotendeels leeg. Kuijstermans zou het willen verhuren aan bedrijven, maar dat valt niet mee in deze tijd. Hij heeft ook een plan om appartementen in het pand te bouwen. Een rij met woningen aan de noordkant en één aan de zuidkant. Het midden van het pand is dan open zodat mensen daar doorheen kunnen lopen. Maar van de gemeente krijgt Kuijstermans geen groen licht gekregen om dit plan uit te voeren. Jammer, vindt hij. Kuijstermans denkt eraan om er seniorenwoningen van te maken zodat oudere mensen uit Standdaarbuiten in het dorp kunnen blijven wonen.

Maar volgens de gemeente is woningbouw niet mogelijk in het suikerdepot. Het gebouw heeft in het bestemmingsplan een bedrijfsbestemming. "Ook de zone waar het depot in staat is bestemd voor bedrijven", aldus een gemeentewoordvoerder.

Het depot en de omgeving liggen nabij de jachthaven en aan de Mark. De gemeente ziet voor de plek en het gebouw wel mogelijkheden voor een toeristisch-recreatieve bestemming.

© BN DeStem 2012, op dit artikel rust copyright.
Wij plaatsen alleen reacties die ondertekend zijn met uw voornaam, achternaam en woonplaats.

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Klik hier en lees het Privacy Statement


Zo reageert u:

Op de website van BN DeStem kunt u reageren op de artikelen. Soms worden (delen van) reacties ook gepubliceerd in de krant.

De redactie kan bijdragen zonder opgaaf van reden weigeren.

Daarbij hanteren wij onder meer de volgende voorwaarden:

Onder de reactie moet altijd uw voornaam, achternaam en woonplaats staan.

De reactie moet kort en bondig (max. 400 tekens) zijn.

De reactie mag niet beledigen, discrimineren of nodeloos kwetsen.

De reactie mag geen scheldwoorden of bedreigingen bevatten.

De reactie moet betrekking hebben op het artikel waaronder de reactie wordt geplaatst.

De reactie mag geen reclame-uiting bevatten.

De reactie mag geen privé-gegevens van derden bevatten.

De reactie mag geen links naar illegale zaken bevatten (software, muziek, etc.).

De reactie mag geen inbreuk zijn op het auteursrecht van anderen.

Reacties onder overduidelijk valse naam kunnen worden geweigerd.

De reactie moet begrijpelijk en leesbaar zijn.

De redactie houdt zich aanbevolen voor tips, maar zal niet tot plaatsing overgaan van:

Reacties die (impliciete) beschuldigingen of verdachtmakingen van misdrijven bevatten, zolang er (nog) geen gerechtelijke uitspraak is.

Reacties die de identiteit van verdachten onthullen. Evenmin van slachtoffers, zolang de redactie geen bevestiging van de politie heeft (en wij mogen aannemen dat de familie is ingelicht)

Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd.

Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek, namelijk als de redactie van mening is dat een groot maatschappelijk belang in het geding is. Ook daarover wordt niet gecorrespondeerd.

Mijn hart kleurt nu al oranje

Laatste nieuws Dichtbij




DE KWESTIE
In De Kwestie komt iedere zaterdag een onderwerp aan de orde dat u bezig houdt. Een onderwerp dat er toe doet. Van politieke spagaten tot parkeerproblemen, van sluiten van een zwembad tot groenonderhoud. Wij willen vooral dat u aan het woord komt en willen uw mening horen.
Klik hier en plaats uw mening