Ebbey Leassa ziet al voor zich hoe de theaterklas in Nieuwe Nobelaer eruit komt te zien. 'Het wordt hier heel sfeervol', aldus Leassa. foto Frank Poppelaars/het fotoburo
Op het balkon wordt flink gewerkt. Hier komt het schilderlokaal. foto Robert van den Berge/het fotoburo
Nieuwe Nobelaer maakt van de nood een deugd. Er moet fors bezuinigd worden en dat doet pijn, maar er zijn ook lichtpunten. De boel wordt verbouwd en opgefrist. De nieuwe manager theater legt het uit.
Hij is bijna vier jaar geleden aangenomen als hoofd techniek om de zes grote kunstinstellingen van Etten-Leur naar de nieuwbouw van Nieuwe Nobelaer te begeleiden. Nu staat Ebbey Leassa (47) tussen de open plafonds, de kale muren, de afgebroken elektriciteitsleidingen en de boor- en zaagmachines in het labyrint van kamertjes en gangetjes van de oudbouw aan de Anna van Berchemlaan.
|
Leassa heeft Gerard Hogeman opgevolgd als manager theater.Hij is nu onder meer verantwoordelijk voor de verbouwingen en de verhuizingen binnen de organisatie. Vindt Leassa het niet jammer dat de nieuwbouw niet is doorgegaan?
Leassa: "Natuurlijk is dat jammer. Dat was een mooie uitdaging voor me. Maar om deze operatie in goede banen te leiden, is ook een mooie uitdaging. Ik zie het voor me hoe alles moet worden. Zo willen we deze oude kantoorruimte ombouwen tot theaterklas. Ik wil het lokaal de uitstraling van de musical Fame meegeven. Een leeg lokaal met een gladde balletvloer en in de hoek een piano en een kledingrek. Prachtig toch?"
Leassa laat de gestripte kantoorruimte naast de studio van de lokale omroep Local FM zien. Waar vroeger een archief stond en waar de zondagsschool terecht kon, hangen nu de kabels uit het plafond. In september moeten de leerlingen theater hier repeteren, dansen en teksten voordragen. Een verdieping lager komt het muzieklokaal.
Leassa: "Ik denk dat het in Nieuwe Nobelaer heel sfeervol wordt. Als Kunsteducatie, het voormalige Doornbos, naar dit gebouw verhuist, wordt het hier heel levendig. Dat zie ik wel als een voordeel. Het wordt door het hele gebouw een kluwen van allerlei soorten kunstcursisten. De muziek-, theater-, schilder- en beeldhouwleerlingen komen elkaar overal tegen. Dat lijkt me gezellig."
Gezelligheid was een van de redenen van Leassa om vier jaar geleden op de baan als hoofd techniek in Etten-Leur te solliciteren. Leassa woonde op dat moment acht jaar in Etten-Leur. "Ik werkte al twintig jaar als toneelmeester bij het Chassé Theater in Breda. Ik raakte daar een beetje op uitgekeken en de Nobelaer in Etten-Leur trok me vanwege de kleinschaligheid en de gezelligheid."
Leassa krijgt het de komende weken erg druk, omdat het hoogtepunt van alle verbouwingen in de zomerperiode ligt. "Voor de brandveiligheid van het gebouw hebben we al een heleboel werk verzet. Op dit moment pakken we de theaterklas, het muzieklokaal en het balkon aan waar de schilderlessen straks worden gegeven. Daarna wordt de bibliotheek omgebouwd."
Volgens Leassa is de verhuizing van de afdeling Kunsteducatie (Doornbos) hard nodig. "Die zitten nu nog in het oude gebouwtje aan de Spoorlaan en dat wordt gewoon te duur. Het pand raakt in verval waardoor de stook- en de onderhoudskosten stijgen. Als we die cursussen hier gaan geven, sparen we op den duur veel vaste kosten uit." De klus op het balkon in de evenementenhal wordt een speciaal karwei.
De vloer staat vol met houten platen, kartonnen dozen en gereedschap. Waar nu de reling zit, moet een geluiddichte muur worden opgetrokken. Leassa: "Als hier schilderles wordt gegeven, moet je wel rustig kunnen werken. Ook al wordt er op hetzelfde moment in de hal een congres of ander evenement afgewerkt. We plaatsen wel ramen in de geluiddichte wand. Bij schilderen heb je veel licht nodig."
Ondertussen worden ook de voorbereidingen getroffen voor de verbouwing van de bibliotheek. Aan de achterkant van het gebouw moet een nieuwe ingang komen. Op die manier kunnen de openingstijden verruimd worden. Als het grote gebouw dicht is, kan de bibliotheek gewoon openblijven. En niet alleen voor leden.
De bieb krijgt een caféruimte waar iedereen gratis kan gaan zitten lezen in de kranten, bladen of boeken en tegelijk een kop koffie drinken. Leassa ziet het helemaal zitten. Zeker omdat hij volgend jaar 25 jaar in het theatervak zit. "Dan krijg ik een zilveren krommer", zegt Leassa. Een zilveren krommer is een erespeldje voor mensen die 25 jaar in de theatertechniek zitten. "En daar ben ik best trots op", zo besluit de theaterman.
© BN DeStem 2012, op dit artikel rust copyright.
Wij plaatsen alleen reacties die ondertekend zijn met uw voornaam, achternaam en woonplaats.







Sorteer reacties
























