Actievoerende thuiszorgers, Cliëntenraden VVT en vakbond Abvakabo FNV bieden het college protesthandtekeningen aan. Links burgemeester Peter van der Velden en wethouder Cees Meeuwis (op de rug gezien). foto Edwin Wiekens/het fotoburo
BREDA - Wat bedoeld was als een ludieke plakactie (zie kader) van posters, bleek gisteravond opeens een 'poging tot intimidatie'.
Wethouder Cees Meeuwis schrok namelijk flink toen hij woensdagavond thuiskwam en een auto met piepende banden zag wegrijden. Toen hij even later 'overal posters zag' maakte dat de onrust er niet kleiner op.
"Ik heb een vrouw en vijf kinderen en het mag niet zo zijn dat mensen privé en zakelijk gaan verbinden. Ik ben flexibel om met mensen te praten, op het stadskantoor", aldus de wethouder.
Hij vindt zijn reactie niet overdreven. "Met de plannen voor de thuiszorg krijg ik heel wat in mijn mailbox. In die setting moet je mijn reactie zien als er een auto voor mijn deur staat te posten." Burgemeester Peter van der Velden noemt de posteractie 'zeer vervelend'. "In de democratie zijn spelregels. Demonstratievormen moeten zich niet bij iemands huis afspelen. Dat moeten we niet willen."
De overdracht van handtekeningen gisteravond door thuiszorgers, de Cliëntenraden VVT en vakbond Abvakabo FNV aan wethouder Meeuwis kreeg ook al een rare wending. Vakbondsbestuurder Marlieze Warnaar had vooraf excuses willen aanbieden. Zij strandde echter met autopech, met een fles wijn en dikke excuses op zak. Zij wist de wethouder ook niet tijdig te bereiken. Wel trachtte ze een berichtje te sturen via de actievoerders, maar ook dat mislukte.
Toch kreeg Meeuwis uiteindelijk 2819 handtekeningen overhandigd van thuiszorgers. Zij spraken nogmaals hun zorg uit over kwaliteit, en arbeidscontracten.
"De omschakeling van de thuiszorg naar de nieuwe aanbieders ligt op schema. Maar zorgaanbieders die zich niet aan kwaliteitsafspraken houden zullen worden aangesproken."
Die mededeling had wethouder Cees Meeuwis gisteren voor de gemeenteraad en vertegenwoordigers van thuiszorg, die eerder op de avond handtekeningen aan hem hadden overhandigd. Bij PvdA, SP en thuishulpen leverde vooral het idee dat de omschakeling op schema ligt reacties vol ongeloof op.
Volgens de wethouder is honderd procent van de klanten ondergebracht bij de nieuwe aanbieders. Volgens hem was vrijdag 80 procent van de klanten ook gematcht aan een hulp. Van hen houdt ongeveer zestig procent de eigen hulp.
Naar verwachting is het matchen eind november afgerond. Volgens Meeuwis hebben ongeveer duizend van de 4500 klanten gekozen voor een andere zorgaanbieder dan waar ze door de gemeente waren ingedeeld. "Daarmee is recht gedaan aan de keuzevrijheid voor klanten", meent hij.
De wethouder stelde geen zicht te hebben op hoeveel van de thuishulpen al een nieuw contract hebben. "Het contract is ook niet primair onze verantwoordelijkheid maar die van de aanbieders en hulpen."
Klanten die niet tevreden zijn kunnen zich bij de gemeente melden. "Er gaat wel eens wat mis. Als men dat ons meldt, dan kunnen we dat oplossen", hield hij raad en thuishulpen voor.
Voorafgaand aan de raadsvergadering had Meeuwis tot onvrede van de thuishulpen geen tijd meer om nadere vragen te beantwoorden.
Fractieleidster Miriam Haagh van de PvdA zei zich echter grote zorgen te maken. "Individuele zorghulp heeft hier niet om gevraagd, dus ligt verantwoordelijkheid wel degelijk bij gemeente. We moeten hen helpen en steunen. Ik verwacht van u een aanvalsplan", vond ze.
Ze wilde ook eerder dan eind november inzicht in de cijfers. SP'er Maurice Spapens sloot zich bij haar woorden aan. "Hij wees er ook nog op dat de huidige zorg erg te lijden heeft onder de hulpen die tussentijds al vertrekken of niet op komen dagen."
Wethouder Meeuwis zegde toe te proberen eerder met cijfers te komen. "We willen dat per 1 januari honderd procent hulpen aan honderd procent klanten hulp verlenen. Daar ga ik voor en daar sta ik voor."
© BN DeStem 2012, op dit artikel rust copyright.
Wij plaatsen alleen reacties die ondertekend zijn met uw voornaam, achternaam en woonplaats.



Sorteer reacties




















