Zundert wil af van imago probleemgemeente

Auteur: door Riet Pijnappels |   dinsdag 08 november 2011 | 07:43 | Laatst bijgewerkt op: dinsdag 08 november 2011 | 10:53

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
De Zundertse burgemeester Leny Poppe-de Looff. foto Thom van Amsterdam

De Zundertse burgemeester Leny Poppe-de Looff. foto Thom van Amsterdam

ZUNDERT- Hoe krijg je het als eenvoudige plattelandsgemeente in hemelsnaam voor elkaar om in de toptien terecht te komen van de negen grootste probleemgemeenten van ons land?

Op het gezicht van de Zundertse burgemeester Leny Poppe-de Looff tekent zich onwil af. Ze heeft niet direct een antwoord op de vraag en eigenlijk ook geen zin om erover na te denken. "Ik kwam hier in 2007 en toen kwam het gemeentebestuur inderdaad uit een ernstige crisissituatie. Maar er is sindsdien veel veranderd. Ik heb het vanaf het begin als een uitdaging gezien om Zundert er weer bovenop te helpen. En ik wil nu echt af van dat imago van probleemgemeente."

Maar het verleden laat zich niet zo makkelijk wegpoetsen.

Zeker niet als het zo onverbloemd op schrift wordt gesteld, zoals in de pas verschenen dissertatie 'Bestuurlijk gedonder' van Milo Schoenmaker. De burgemeester van Bussum deed onderzoek naar het hoe en waarom van langdurige en heftige bestuurscrises in gemeenten in de periode 1998-2010.

Daarvoor lichtte hij vier ernstige gevallen uit, te weten Den Helder, Leiden, Delfzijl en...Zundert.

Zijn bevindingen liegen er niet om. Het bijna dertig pagina tellende hoofdstuk over Zundert leest bijna als een thriller. Alle ingrediënten komen er in voor: persoonlijke vetes, intriges, verborgen agenda's, complotten en machtsmisbruik. Het enige wat ontbreekt is een smeuïg seksschandaal.

'De gemeente staat bekend om haar turbulente bestuurlijke klimaat', schrijft Schoenmaker. Hij haalt daarbij het bekende en vernietigende Ouwerkerk-rapport aan waarin wordt gesproken over een bestuurscultuur, die 'gebaseerd is op macht en angst'.

Schoenmaker verhaalt hoe in twaalf jaar tijd vijf wethouders sneuvelden, drie colleges vielen of van samenstelling veranderden, en een burgemeester (Huub Vos) in overspannen toestand op de vlucht sloeg. De problemen begonnen na de gedwongen herindeling in 1997 van Zundert en Rijsbergen. De pijn daarover zat zo diep dat de verhoudingen tussen raad, college en ambtenaren jarenlang vergiftigd bleven. Eindeloos werd er geruzied, en stonden partijen verbitterd tegenover elkaar.

Een van de dramatische dieptepunten was de bestuurscrisis rondom het recreatiepark Patersven in 2004.

De situatie liep zo uit de hand dat het openbaar bestuur tot twee keer toe de wacht werd aangezegd door Hanja May-Weggen, toen Commissaris van de Koningin, die verontwaardigd sprak over 'grote ego's en lange tenen'.

Een verklaring voor de politieke puinhopen in de onderzoeksperiode vindt Schoenmaker in de vroegere smokkelcultuur en de onafhankelijke, eigenzinnige volksaard van de Zundertenaren.

Zou best kunnen, meent Poppe - de Looff, maar wat haar betreft is er - tegelijk met het nieuwe college - voorgoed een dikke streep getrokken onder die onstuimige periode. "Het is goed dat het allemaal opgeschreven is en ik hoop dat iedereen het leest om er lessen uit te trekken, maar daarna mag het boek van mij verdwijnen in de diepste la die ik kan vinden."


Kijk voor meer nieuwtjes uit Zundert ook eens op: www.dichtbijzundert.nl. Deze website biedt u de gelegenheid uw eigen nieuws, foto’s en video’s te plaatsen.



© BN DeStem 2012, op dit artikel rust copyright.
Wij plaatsen alleen reacties die ondertekend zijn met uw voornaam, achternaam en woonplaats.
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Uit het radiogesprek Holland doc op radio 1 betreffende Fort Oranje blijkt waar het de burgemeester echt om draait, het gaat haar n.l. om het PRINCIPE, zoals ze zelf letterlijk zegt, en dus niet om de (brandveiligheid van de ) MENSEN!
paula - 15-11-2011 | 16:45
@zundert,
Permanent wonen is geen overtreding waar een camping voor gesloten mag worden; deze mensen dienen persoonlijk gecontroleerd te worden,overige campinggasten mogen daar door een sluiting niet de dupe van worden, is allemaal bij wet geregeld! De gemeente dient zich namelijk, net als iedereen OOK aan regels te houden, daar zijn de Algemene Beginselen Behoorlijk Bestuur voor. Bij de rechtzaak F.O. is aangetoond dat deze gemeente een flink aantal zorgvuldigheidsbeginselen heeft geschonden, vandaar dat de rechter juridisch gezien geen andere uitspraak kon geven! En dan nog zegt uw Burgemeester dat zij op de goede weg zijn , en geen gezichtsverlies heeft geleden! Voor dat zij het boek in een diepe la gaat stoppen hoop ik dat zij het met haar medewerkers eerst goed leest!
paula - 12-11-2011 | 06:26
Hoe denkt de burgemeester van dit imago af te komen door zoals ik lees te dreigen met sluiting van 2 campings en het ontruimen van een ander park waarvan jaren de illusie is gewekt dat het een woonkern zou worden! Dan nu met harde hand willen gaan handhaven met toch wel bedreigende toon, i.p.v. excuses aan te bieden dat het niet gelukt is en deze mensen te helpen. Ook laat zij de bewoners van 't Oekeltje in de kou staan want daar wordt weer gedreigd met sluiting i.p.v. dat er iets wordt ondernomen om die pyromaan aan te pakken!Lijkt mij toch 1e prioriteit voor de brandveiligheid!
Dit bestuur denkt niet aan mensen, maar alleen aan zichzelf, hoe kunnen zij hun naam nog redden nu er zo vaak negatief in Den Haag over Zundert wordt gesproken! Mevrouw Poppe heeft al diverse dagtrips naar Den Haag mogen maken en zelfs minister Donner heeft kamervragen moeten beantwoorden ivm Fort Oranje en Patersven, en binnenkort is wellicht 't Oekeltje daaraan toegevoegd!
Jammer dat Zundert daar nu om bekend staat en niet (meer) toeristische trekpleister is , die het ooit was.
zomaar - 12-11-2011 | 06:46
Ik ben bang dat Zundert straks in de top 3 staat met al die negatieve berichten!
Nu weer een pyromaan op camping 't Oekeltje bezig, schijnt bekend te zijn via camerabeelden wie het is en wat zegt de Burgemeester: die camping is ook niet brandveilig en gaan we misschien ook sluiten, er ligt al een dwangsom!
Wat moet je beginnen tegen een pyromaan, behalve intensief surveilleren van de politie en die man proberen te pakken, dreigen met sluiting heeft weinig nut tegen die man. Wederom weer laks optreden, en als het net zo gaat als bij Fort Oranje kost het de Zundertenaren weer een hoop geld. Immers de gemeente draait op voor de verloren processen!
Bovendien zijn er nu daadwerkelijk mensenlevens in gevaar, en dan kan je roepen, je mag er niet wonen, die mensen wonen er nu eenmaal en dat is geen reden om ze aan hun lot over te laten!
paula - 11-11-2011 | 10:25
@KeesH, u heeft gelijk, alleen jammer dat Zundert nu in Den Haag juist zo negatief in het licht staat, en dit is toch wel te wijten aan het lakse beleid, het langdurig gedogen en als men dan uit eindelijk gaat handhaven, gaat dat ook weer niet zoals het hoort! Men heeft de problemen te lang laten doorlopen, waardoor het nu heel moeilijk wordt om alles weer op orde te krijgen. Overigens vind ik dat er voor de arbeidsmigranten , die wel nodig zijn om het zware werk te doen, er eerst voor voldoende tijdelijke woonruimte moet worden gezorgd voordat men die mensen aan het werk stelt, misschien zijn verplaatsbare portocabines, die men ook voor studenten gebruikt, op een beschikbaar stuk land bij de tuinders een optie.Dan hoeven deze mensen niet meer op campings tussen de recreanten te wonen!
ton - 10-11-2011 | 20:17

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Klik hier en lees het Privacy Statement


Zo reageert u:

Op de website van BN DeStem kunt u reageren op de artikelen. Soms worden (delen van) reacties ook gepubliceerd in de krant.

De redactie kan bijdragen zonder opgaaf van reden weigeren.

Daarbij hanteren wij onder meer de volgende voorwaarden:

Onder de reactie moet altijd uw voornaam, achternaam en woonplaats staan.

De reactie moet kort en bondig (max. 400 tekens) zijn.

De reactie mag niet beledigen, discrimineren of nodeloos kwetsen.

De reactie mag geen scheldwoorden of bedreigingen bevatten.

De reactie moet betrekking hebben op het artikel waaronder de reactie wordt geplaatst.

De reactie mag geen reclame-uiting bevatten.

De reactie mag geen privé-gegevens van derden bevatten.

De reactie mag geen links naar illegale zaken bevatten (software, muziek, etc.).

De reactie mag geen inbreuk zijn op het auteursrecht van anderen.

Reacties onder overduidelijk valse naam kunnen worden geweigerd.

De reactie moet begrijpelijk en leesbaar zijn.

De redactie houdt zich aanbevolen voor tips, maar zal niet tot plaatsing overgaan van:

Reacties die (impliciete) beschuldigingen of verdachtmakingen van misdrijven bevatten, zolang er (nog) geen gerechtelijke uitspraak is.

Reacties die de identiteit van verdachten onthullen. Evenmin van slachtoffers, zolang de redactie geen bevestiging van de politie heeft (en wij mogen aannemen dat de familie is ingelicht)

Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd.

Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek, namelijk als de redactie van mening is dat een groot maatschappelijk belang in het geding is. Ook daarover wordt niet gecorrespondeerd.

Een graphic design museum is van grote waarde voor Breda

Laatste nieuws Dichtbij




DE KWESTIE
In De Kwestie komt iedere zaterdag een onderwerp aan de orde dat u bezig houdt. Een onderwerp dat er toe doet. Van politieke spagaten tot parkeerproblemen, van sluiten van een zwembad tot groenonderhoud. Wij willen vooral dat u aan het woord komt en willen uw mening horen.
Klik hier en plaats uw mening