Torenspits H.-Hartkerk neemt de tijd

Auteur: door Leo Nierse |   dinsdag 03 mei 2011 | 13:11 | Laatst bijgewerkt op: dinsdag 03 mei 2011 | 13:15

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
16.57 uur: de spits kan eindelijk van de toren getakeld worden. De zware constructiesteiger (rechts naast de toren) maakt trouwens binnenkort plaats voor een lichte werksteiger. foto's Ron Magielse/het fotoburo

16.57 uur: de spits kan eindelijk van de toren getakeld worden. De zware constructiesteiger (rechts naast de toren) maakt trouwens binnenkort plaats voor een lichte werksteiger. foto's Ron Magielse/het fotoburo

Sommigen waren erbij gaan zitten

Sommigen waren erbij gaan zitten

1/2
start playing the slideshow
BREDA - De restauratie van de H.- Hartkerk aan de Baronielaan is na een kwart eeuw dan toch eindelijk begonnen.
Gisteren werd, zogezegd, de spits afgebeten. De dertien meter hoge top van de - 26 meter boven het (rijks)monumentale kerkdak uit stekende - toren werd door een 86 meter hoge kraan naar beneden getakeld. Maar geheel in tred met de lange voorgeschiedenis (25 jaar), ging dat takelen letterlijk n0ch figuurlijk van een leien dakje. De wind blies een treiterig partijtje mee en liet de vijf ton wegende torenspits pas aan het eind van de middag gaan. Met 3,5 uur vertraging.

Hoewel alle betrokkenen hadden kunnen weten dat de wind ook na het weekend zou blijven waaien, begonnen de voorbereidingen gisterochtend om 08.00 uur bij windkracht 5. De takelklus stond voor 13.30 uur gepland. Vele tientallen buurtbewoners, passanten, voormalige krakers én oud-kapelaan Ben Kortman hadden op de half afgezette Baronielaan postgevat, om het historische moment niet te missen. Pas ver na vieren wilde de wind naar een 'veilige' kracht 4 afnemen. Toen bleek de inmiddels in de kabels hangende spits echter nog met 'n half centimetertje staal aan de toren vast te zitten. Wéér een half uur vertraging erbij. Maar toen hij ten langen leste om 16.57 uur loskwam, stond de spits in precies drie minuten op de grond. Daar, vóór de kerk, wordt hij het komende jaar gerestaureerd. Alles over de H.-Hartkerk en beelden van de verwijdering van de torenspits zijn te zien op:

www.bndestem.nl/heilighartkerk

© BN DeStem 2012, op dit artikel rust copyright.
Wij plaatsen alleen reacties die ondertekend zijn met uw voornaam, achternaam en woonplaats.
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Woonzorg trekt voor de restauratie van de torenspits meer dan een jaar uit... In een jaar kan ook een 19 verdiepingen hoog gebouw worden weggezet! Nee, Woonzorg heeft die tijd nodig om een torenspitsje op te knappen.... Ik vraag me werkelijk af wanneer iemand het doek van deze poppenkast dicht trekt en met een plan van aanpak komt om dit onderschatte monument de behandeling te geven die het verdient! Kom op, er zijn zoveel invullingen denkbaar voor private partijen. Stop deze farce Woonzorg, zo ga je niet met monumentaal erfgoed om!
Jasper A. - 07-06-2011 | 08:39
Zouden ze die torenspits niet gewoon om kunnen laten vallen! En daarna de rest van die bouwval afbreken! Kan er een mooi en nieuw multi-functioneel gebouw voor in de plaats komen en wordt er verder geen gemeenschapsgeld meer verknoeid.
Jan - 03-05-2011 | 11:40
Mevrouw van Woonzorg; u zegt wel héél véél keer "uhhm.." in uw rede (filmpje). Communicatieadviseur/persvoorlichtster of zomaar een medewerkster?? Wat een afgang. Net als jullie hele behandeling van dit fraaie monument. Het wordt tijd dat het allemaal wat professioneler en doordachter wordt. Niet nadenken maar VOORDENKEN zeggen we dan. Prutsers.
Tsjongejonge.. - 03-05-2011 | 09:46
@RIk: het torenspits?? Zou kunnen. Klinkt alleen wel een beetje raar. Maar een woord kan in dezelfde vorm natuurlijk wel meerdere betekenissen hebben. De spits is meer dan alleen maar een voetballer. Ook drukte op de snelweg wordt zo genoemd. Of is dat ook het avondspits en het ochtendspits?
Ser - 03-05-2011 | 09:42
Valt mee dat ze er geen moskee van maken.
Ga toch fietsen. - 02-05-2011 | 22:11

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Klik hier en lees het Privacy Statement


Zo reageert u:

Op de website van BN DeStem kunt u reageren op de artikelen. Soms worden (delen van) reacties ook gepubliceerd in de krant.

De redactie kan bijdragen zonder opgaaf van reden weigeren.

Daarbij hanteren wij onder meer de volgende voorwaarden:

Onder de reactie moet altijd uw voornaam, achternaam en woonplaats staan.

De reactie moet kort en bondig (max. 400 tekens) zijn.

De reactie mag niet beledigen, discrimineren of nodeloos kwetsen.

De reactie mag geen scheldwoorden of bedreigingen bevatten.

De reactie moet betrekking hebben op het artikel waaronder de reactie wordt geplaatst.

De reactie mag geen reclame-uiting bevatten.

De reactie mag geen privé-gegevens van derden bevatten.

De reactie mag geen links naar illegale zaken bevatten (software, muziek, etc.).

De reactie mag geen inbreuk zijn op het auteursrecht van anderen.

Reacties onder overduidelijk valse naam kunnen worden geweigerd.

De reactie moet begrijpelijk en leesbaar zijn.

De redactie houdt zich aanbevolen voor tips, maar zal niet tot plaatsing overgaan van:

Reacties die (impliciete) beschuldigingen of verdachtmakingen van misdrijven bevatten, zolang er (nog) geen gerechtelijke uitspraak is.

Reacties die de identiteit van verdachten onthullen. Evenmin van slachtoffers, zolang de redactie geen bevestiging van de politie heeft (en wij mogen aannemen dat de familie is ingelicht)

Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd.

Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek, namelijk als de redactie van mening is dat een groot maatschappelijk belang in het geding is. Ook daarover wordt niet gecorrespondeerd.

Een graphic design museum is van grote waarde voor Breda

Laatste nieuws Dichtbij




DE KWESTIE
In De Kwestie komt iedere zaterdag een onderwerp aan de orde dat u bezig houdt. Een onderwerp dat er toe doet. Van politieke spagaten tot parkeerproblemen, van sluiten van een zwembad tot groenonderhoud. Wij willen vooral dat u aan het woord komt en willen uw mening horen.
Klik hier en plaats uw mening