Tracks is de spil van de urban culture in Breda

Auteur: door Corné Luyken corne.luyken@bndestem.nl |   donderdag 12 maart 2009 | 07:57 | Laatst bijgewerkt op: donderdag 12 maart 2009 | 11:04

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Het volle kantoor van Tracks, met rechts vooraan Jean Dundas. Ramon Staf zit achter de computer. foto Ingrid Bertens/het fotoburo

Het volle kantoor van Tracks, met rechts vooraan Jean Dundas. Ramon Staf zit achter de computer. foto Ingrid Bertens/het fotoburo

Op het Munnikenheide College wordt een workshop streetdance gegeven. foto Ramon Staf

Op het Munnikenheide College wordt een workshop streetdance gegeven. foto Ramon Staf

Vrijwilligers aan het werk voor het programma Back 2 School. Foto Ramon Staf

Vrijwilligers aan het werk voor het programma Back 2 School. Foto Ramon Staf

Videoshoot van de Bredase rapper Giologisch. Het resultaat is onder meer te zien op de site maccascene.nl. Foto Ramon Staf

Videoshoot van de Bredase rapper Giologisch. Het resultaat is onder meer te zien op de site maccascene.nl. Foto Ramon Staf

Het Urban Dance Theater bracht de voorstelling 'Fresh'. Foto Ramon Staf

Het Urban Dance Theater bracht de voorstelling 'Fresh'. Foto Ramon Staf

1/5
start playing the slideshow

De thuisbasis van Tracks is een kantoor als vele anderen. Bureaus, waar achter zwijgzaam wordt gewerkt. Het decor is misleidend. Achter deze grijze façade gaat een wereld vol creativiteit schuil. Tracks is de spil van de urban culture in Breda.

Vanuit de krappe kantoorruimte in de Speelhuislaan maakt Tracks tv-programma's en videoclips.

Tracks organiseert feesten, workshops en concerten, ontwerpt flyers en websites. Startende ondernemers vinden er onderdak en er worden cursussen gegeven.

Tracks is bovendien de thuisbasis van macascene.nl, dé internetcommunity van urban Breda, goed voor minstens 250 bezoekers per dag.

"Het succes overvalt ons een beetje", vertelt Jean Dundas van Urban Brabant, de stichting die de formule van Tracks heeft bedacht en uitgevoerd.

Ruim twee jaar geleden deed de gemeente een beroep op de stichting. "We kregen de vraag om in contact te treden met een voor de gemeente onbereikbare groep jongeren." Deze doelgroep zwierf schijnbaar doelloos door de straten, was niet te vangen door jongerenwerkers en verenigingen.

Daarin kwam met Tracks snel verandering. "We komen zelf van de straat. We spreken de taal. Er zijn maar weinig organisaties waarvan de medewerkers een afspiegeling zijn van de mensen die ze willen bereiken. Toch is dat de sleutel van het succes."

Volgens Dundas was de urban scene al redelijk georganiseerd voordat Tracks zich ermee ging bemoeien. Jongeren kwamen elkaar tegen in The Scene, een dansschool waar onder meer streetdance battles worden gehouden. Breda beschikt over een actieve hiphopscene.

"Dat noemen ze dan kansloze jongeren. Dat heb ik nooit begrepen. Mensen zien niet dat er binnen die straatcultuur een hoop creativiteit schuil gaat. Met Tracks faciliteren we die creativiteit."

De gevolgen zijn gigantisch. Ruim zevenduizend jongeren uit Breda zijn op één of andere manier actief betrokken bij Tracks. "Er is een sneeuwbaleffect op gang gekomen. De jongeren brengen jongeren binnen. Zij zijn onze vertegenwoordigers."

Beroepskracht Ramon Staf neemt het hiphopfestival Airplay als voorbeeld. Tracks verenigt vrijwilligers die het festival organiseren. Er worden posters en flyers gemaakt. Rappers en dansers repeteren om goed voor de dag te komen. Macascene.nl maakt reportages.

Het festival zelf trekt zo'n driehonderd bezoekers. " Maar ons gaat het om de activiteiten er omheen. Er komt een hele scene in beweging, dat is belangrijk. Jongeren willen erbij horen."

Tracks kan haar faciliteiten in de meeste gevallen gratis aanbieden. " Het enige wat wij vragen is inzet. Jij krijgt van ons een camera mee, maar dan moet je eerst een cursus cameratechniek volgen en een draaiboek laten zien. De volgende keer vragen we of je een item wil maken voor de site. Wij doen iets voor jou, jij doet iets voor ons. Het is een ruilhandel."

Op deze manier activeert Tracks steeds meer jongeren, weet Dundas. Die zuigwerking is de motor van de urban culture in Breda. "Er gebeurt momenteel heel veel."

Tracks is trots op de zes bedrijven die in dit broeinest zijn ontstaan. De werkzaamheden zijn vaak gelieerd aan de urban culture. Giovanni Visual Design ontwerpt onder meer visitekaartjes. E-Vent Entertainment organiseert onder meer workshops beatboxing en pannavoetbal. Maar er is ook een schoonmaakbedrijf ontstaan vanuit de scene.

De beginnende ondernemers krijgen bij Tracks onderdak. "Vaak is er geen geld voor de aanschaf van een computer. Wij hebben de apparatuur en de kennis die nodig is om van start te gaan", vertelt Dundas.

Het bedrijvenverzamelgebouw, dat het kantoor van Tracks per ongeluk is geworden, heeft een grote aantrekkingskracht op stagiaires. Volgens Staf hebben veel jongeren moeite met het vinden van een geschikt leerbedrijf. Dat heeft onder meer te maken met de typische urban culture kledingstijl, waarbij de baseball pet diep over de ogen wordt getrokken. "Nu lopen hier vijf stagiaires rond. Scholieren staan in de rij. We voorzien in een grote behoefte", weet Staf.

Tracks bereikt vooral jongeren tussen de 16 en 23 jaar. Dundas heeft een verklaring. "Op die leeftijd gaan jongeren nadenken over de toekomst. Ze worden kritischer. Gaan zich bijvoorbeeld bemoeien met het beleid in het jongerencentrum. 'Hier is nooit iets te doen. Wij willen ruimere openingstijden.' Op het moment dat ze iets willen, kunnen ze bij Tracks terecht."

Het kantoor in de Speelhuislaan is te klein om het succes van Tracks te huisvesten. Het keukentje doet noodgedwongen dienst als vergader- en ontvangstruimte. Het kantoor is tevens tv-studio. Maar er zijn veranderingen op komst. De gemeente heeft aan de Belcrumweg een aanzienlijk groter pand gereserveerd voor Tracks. Er is ruimte voor een muziekstudio, een leslokaal, flex-werkplekken, een tv-studio en kantoren.

Plannen genoeg,. Maar voor de verhuizing in gang wordt gezet, wil Dundas weten wat de gemeente in van plan is met Tracks. Er is vier ton gereserveerd voor de eerste vier jaar van Tracks. Wat daarna gebeurt, is nog onduidelijk.


Urban Culture

Urban culture is een verzamelnaam voor straatgelieerde kunstvormen. Hip-hop, streetdance, rythm and blues en graffiti zijn belangrijke uitingsvormen van urban culture. Deze cultuurstroming spreekt veel jongeren aan met een allochtone achtergrond.

Urban culture heeft een eigen kledingstijl met een hoofdrol voor oversized broeken, baseball petjes en sweatjackets van de merken Karl Kani, G-Unit en Ecko.

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Klik hier en lees het Privacy Statement


Zo reageert u:

Op de website van BN DeStem kunt u reageren op de artikelen. Soms worden (delen van) reacties ook gepubliceerd in de krant.

De redactie kan bijdragen zonder opgaaf van reden weigeren.

Daarbij hanteren wij onder meer de volgende voorwaarden:

De reactie moet kort en bondig (max. 400 tekens) zijn.

De reactie mag niet beledigen, discrimineren of nodeloos kwetsen.

De reactie mag geen scheldwoorden of bedreigingen bevatten.

De reactie moet betrekking hebben op het artikel waaronder de reactie wordt geplaatst.

De reactie mag geen reclame-uiting bevatten.

De reactie mag geen privé-gegevens van derden bevatten.

De reactie mag geen links naar illegale zaken bevatten (software, muziek, etc.).

De reactie mag geen inbreuk zijn op het auteursrecht van anderen.

Reacties onder overduidelijk valse naam kunnen worden geweigerd.

De reactie moet begrijpelijk en leesbaar zijn.

De redactie houdt zich aanbevolen voor tips, maar zal niet tot plaatsing overgaan van:

Reacties die (impliciete) beschuldigingen of verdachtmakingen van misdrijven bevatten, zolang er (nog) geen gerechtelijke uitspraak is.

Reacties die de identiteit van verdachten onthullen. Evenmin van slachtoffers, zolang de redactie geen bevestiging van de politie heeft (en wij mogen aannemen dat de familie is ingelicht)

Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd.

Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek, namelijk als de redactie van mening is dat een groot maatschappelijk belang in het geding is. Ook daarover wordt niet gecorrespondeerd.

  • www.probeereenkrant.nl
  • www.autotrack.nl
  • www.jobtrack.nl
  • www.mensenlinq.nl
  • www.funda.nl
  • www.kleintjesmarkt.nl
  • www.tickettrack.nl
  • www.deondernemer.nl
  • www.lekkerpuzzelen.nl
  • www.sweetdeal.nl