Bezoekers van de Cultuurnacht Breda kijken naar straattheater bij het casino. foto's Ramon Mangold/het fotoburo
In de foyer van het Chassé Theater zijn onder meer projecties te zien van Leonie Muller.
BREDA - Naakt poseren en dansen op het altaar. Het publiek laat zich verrassen tijdens de bruisende Cultuurnacht 2012.
"Wow, moet je kijken wat een rij voor de kerk", zei een verbaasde passante. "Dat zie je niet vaak meer." Onder de luidende klokken van de Grote Kerk stond gisteravond rond achten een enorme rij cultuurliefhebbers te wachten, behangen met roze en groene lampjes. De Cultuurnacht dus. Het moest hét spektakelstuk worden, de multidisciplinaire voorstelling Beeldenstorm, een mooie metafoor voor het huidige culturele (afbraak)beleid.
Spectaculair wérd het, met een hoofdrol voor het in haar voortbestaan bedreigde dansgezelschap De Stilte. Opgezweept door elektronische drones, saxofoon en kerkorgel krioelden lijven in de preekstoel, vormden acrobaten hoog in de kerk levende kruisbeelden, werd er woest gedanst op het altaar en liet een VJ skeletten de pilaren beklimmen.
Bredase cultuurnachten zijn lang, maar komen pas langzaam op gang. Wie (te) vroeg op pad gaat komt soms bedrogen uit. Maar vanaf negen uur bruiste de Bredase binnenstad in alle steegjes. Zo'n 35 instellingen hadden tot middernacht de poorten opengezet. Soms puur voor pr-doeleinden, vaker met iets verrassends in petto, dit keer rond het thema 'magie'.
Poppenspeelster Irene Laros presenteerde een fantasievolle en geestig levende etalage, Lokaal 01 pakte uit met muziek, IDFX, in en rond de Cultvideotheek, met een bioscoopje voor B-films met interactieve acteurs. Ook konden liefhebbers er anoniem naakt poseren in een (foto)pashokje en verbrandde kunstenaar Danny van der Laan er al zijn doeken, want 'toch niemand koopt ze'. De nabijgelegen Galerie Ecker benutte het fraaie nieuwe gemaaltje er tegenover voor videoprojecties.
De Cultuurnacht staat ook voor verrassingen op onverwachte plekken, of waar je normaal niet komt, zoals uitgeverij De Geus of jongerenplatform Tracks in de wijk Belcrum, voor de gelegenheid ook per boot bereikbaar. In een fietsenstalling werd gezongen en gemusiceerd, in de Nieuwe Veste toverdrankjes gemaakt.
Buitenkansjes waren er ook. In PodiumBloos danste het gerenommeerde LeineRoebana en repeteerden John Buijsman en Ashton Brother Joost Spijkers voor het theaterspektakel Vertellingen van 1001 Nacht. Voor de happy few was er een concert van de wereldberoemde Bredase dj Tiësto in Mezz. Tegelijkertijd trad in het Huis voor Beeldcultuur gabberpunksensatie Aux Raus op. Artistiek gezien stukken interessanter en misschien nog wel een grotere buitenkans: de groep rond twee voormalige Bredase kunststudenten houdt er volgende week mee op.
Vooraf werd gevreesd dat de Cultuurnacht zou lijden onder de finale van een talentenjacht op tv. Daar was niets van te merken: de belangstelling was wéér groter dan vorig jaar. Maar voor de zekerheid wordt De Nacht volgend jaar toch maar een weekje opgeschoven.
© BN DeStem 2012, op dit artikel rust copyright.
Wij plaatsen alleen reacties die ondertekend zijn met uw voornaam, achternaam en woonplaats.




























