'Alles rond het atelier ademt poëzie uit'

Auteur: door Peter de Leeuw peter.deleeuw@bndestem.nl |   vrijdag 30 december 2011 | 07:38 | Laatst bijgewerkt op: vrijdag 30 december 2011 | 07:46

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
René Jansen (l) en Jonas Hagemeier zijn de ontwerpers en samenstellers van 'Atelier Richard Roland Holst; een nieuwe toekomst'. foto Ramon Mangold/het fotoburo

René Jansen (l) en Jonas Hagemeier zijn de ontwerpers en samenstellers van 'Atelier Richard Roland Holst; een nieuwe toekomst'. foto Ramon Mangold/het fotoburo

OIRSCHOT/ACHTMAAL - Het is alles behalve een gelikt boekwerkje.

Geen glossy magazine dus. Wel is 'Atelier Richard Roland Holst; een nieuwe toekomst' rijk verluchtigd met foto's van Henriëtte (1869-1952) en Richard Roland Holst (1868-1938) en hun beroemde gasten, de bouwtekeningen van de kunstenaarswerkplaats op de Oude Buisse Hei onder Achtmaal en heel veel teksten. "Alles rond het atelier - een schulpje omarmd door bos - ademt poëzie uit. In die geest hebben we aan deze uitgave gewerkt", zeggen René Jansen en Jonas Hagemeier van Crecs.

Hun bureau voor creatieve communicatie kijkt uit op de robuuste kerktoren van de Sint Pieter in Oirschot. In het bedrijfsverzamelgebouw aan het Wilhelminakanaal is ook Nicoline van Tiggelen thuis. Zij is de schrijfster van 'Atelier Richard Roland Holst...'.

Jansen en Hagemeier hebben een exemplaar van het 'schetsschrift' met ringband voor zich op tafel liggen. Dat is af en tegelijkertijd ook niet. Het is af omdat het materiaal uit het Nederlands Architectuurinstituut, Letterkundig Museum, Van GoghHuis en het archief van Natuurmonumenten is verwerkt. En het is onaf omdat er noodgedwongen nog een hoofdstuk aan het boek wordt toegevoegd.

Dat gaat over de brand die afgelopen april het kort daarvoor gerestaureerde atelier in de as legde. De kunstenaarswerkplaats met zijn rieten dak brandde als een lier. Onder anderen projectleider Arjan van den Heuvel van Natuurmonumenten hield het niet droog.

Het atelier stamt uit 1919 en is een ontwerp - in de stijl van de Amsterdamse School - van Margaret Staal-Kropholler, de eerste vrouwelijke architect in Nederland. Zij stuurde indertijd de bouwtekeningen in een rolletje naar de Oude Buisse Hei. Richard Roland Holst, beeldend kunstenaar, glazenier, schilder, schreef haar terug: "Vanmiddag kwam je rolletje. Wij zijn opgetogen over je plan voor 't atelier. Ik zie er niets aan dat ik niet bewonder. 't Is lieflijk en landelijk en practisch tegelijk, en ik wou dat 't er al stond op de mooie plek aan de rand van 't bosch."

Dichteres, schrijfster, communiste Henriëtte en haar echtgenoot brachten hun zomers door op de Angorahoeve aan de onverharde Roosendaalsebaan. Hun gasten zoals de dichter Herman Gorter en architect Hendrik Berlage ontvingen zij in de Herenkamer van De Buissche Hoeve. Henriëtte Roland Holst schonk in 1945 de Oude Buisse Hei en het groepje gebouwen - waaronder het atelier - aan Natuurmonumenten.

Op het ogenblik verrijst de kunstenaarswerkplaats letterlijk uit de as. Van den Heuvel: "Het streven is het atelier 31 mei 2012 te openen. Dat is dan precies een jaar later dan de bedoeling was. Dan presenteren we ook het boek en de dvd. Die komt in het boek te liggen. We hopen zo het behoud van cultureel erfgoed te bevorderen."

Intussen zijn Jansen en Hagemeier op zoek naar foto's van de brand: "Het is een geluk bij een ongeluk dat het een ringband is geworden. Zodoende kunnen we er nog vrij eenvoudig een hoofdstuk aan toevoegen."

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Klik hier en lees het Privacy Statement


Zo reageert u:

Op de website van BN DeStem kunt u reageren op de artikelen. Soms worden (delen van) reacties ook gepubliceerd in de krant.

De redactie kan bijdragen zonder opgaaf van reden weigeren.

Daarbij hanteren wij onder meer de volgende voorwaarden:

De reactie moet kort en bondig (max. 400 tekens) zijn.

De reactie mag niet beledigen, discrimineren of nodeloos kwetsen.

De reactie mag geen scheldwoorden of bedreigingen bevatten.

De reactie moet betrekking hebben op het artikel waaronder de reactie wordt geplaatst.

De reactie mag geen reclame-uiting bevatten.

De reactie mag geen privé-gegevens van derden bevatten.

De reactie mag geen links naar illegale zaken bevatten (software, muziek, etc.).

De reactie mag geen inbreuk zijn op het auteursrecht van anderen.

Reacties onder overduidelijk valse naam kunnen worden geweigerd.

De reactie moet begrijpelijk en leesbaar zijn.

De redactie houdt zich aanbevolen voor tips, maar zal niet tot plaatsing overgaan van:

Reacties die (impliciete) beschuldigingen of verdachtmakingen van misdrijven bevatten, zolang er (nog) geen gerechtelijke uitspraak is.

Reacties die de identiteit van verdachten onthullen. Evenmin van slachtoffers, zolang de redactie geen bevestiging van de politie heeft (en wij mogen aannemen dat de familie is ingelicht)

Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd.

Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek, namelijk als de redactie van mening is dat een groot maatschappelijk belang in het geding is. Ook daarover wordt niet gecorrespondeerd.

  • www.probeereenkrant.nl
  • www.autotrack.nl
  • www.jobtrack.nl
  • www.mensenlinq.nl
  • www.funda.nl
  • www.kleintjesmarkt.nl
  • www.tickettrack.nl
  • www.deondernemer.nl
  • www.lekkerpuzzelen.nl
  • www.sweetdeal.nl