AFC heet voortaan Nieuw Prinsenland

Auteur: door Franka van der Rijt door Franka van der Rijt door Franka van der Rijt door Franka van der Rijt |   woensdag 16 december 2009 | 07:50 | Laatst bijgewerkt op: woensdag 27 januari 2010 | 01:05

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Provincie, Suiker Unie en de Tuinbouw Ontwikkelings Maatschappij probeerden gisteravond tijdens een informatie- en inspraakavond twijfels en zorgen bij de burgers weg te nemen. foto Tonny Presser/het fotoburo ;Provincie, Suiker Unie en de Tuinbouw Ontwikkelings Maatschappij probeerden gisteravond tijdens een informatie- en inspraakavond twijfels en zorgen bij de burgers weg te nemen. foto Tonny Presser/het fotoburo ;Provincie, Suiker Unie en de Tuinbouw Ontwikkelings Maatschappij probeerden gisteravond tijdens een informatie- en inspraakavond twijfels en zorgen bij de burgers weg te nemen. foto Tonny Presser/het fotoburo ;Provincie, Suiker Unie en de Tuinbouw Ontwikkelings Maatschappij probeerden gisteravond tijdens een informatie- en inspraakavond twijfels en zorgen bij de burgers weg te nemen. foto Tonny Presser/het fotoburo

Provincie, Suiker Unie en de Tuinbouw Ontwikkelings Maatschappij probeerden gisteravond tijdens een informatie- en inspraakavond twijfels en zorgen bij de burgers weg te nemen. foto Tonny Presser/het fotoburo ;Provincie, Suiker Unie en de Tuinbouw Ontwikkelings Maatschappij probeerden gisteravond tijdens een informatie- en inspraakavond twijfels en zorgen bij de burgers weg te nemen. foto Tonny Presser/het fotoburo ;Provincie, Suiker Unie en de Tuinbouw Ontwikkelings Maatschappij probeerden gisteravond tijdens een informatie- en inspraakavond twijfels en zorgen bij de burgers weg te nemen. foto Tonny Presser/het fotoburo ;Provincie, Suiker Unie en de Tuinbouw Ontwikkelings Maatschappij probeerden gisteravond tijdens een informatie- en inspraakavond twijfels en zorgen bij de burgers weg te nemen. foto Tonny Presser/het fotoburo

DINTELOORD - Een nieuwe naam voor 'een veilig en milieuvriendelijk' Agro Food Cluster in de oude Prinsenlandse polder.

Met gepaste trots maakte algemeen directeur Albert Markusse van de Suiker Unie de vondst gisteren bekend: het AFC gaat voortaan door het leven als 'Nieuw Prinsenland'. Een nieuwe toekomst voor een mooie oude polder waar, zo hoopt Markusse, de Dinteloordse suikerfabriek nog zeker honderd jaar in werking zal zijn.

Suiker Unie, de Tuinbouw Ontwikkelings Maatschappij (TOM) en vertegenwoordigers van de provincie maakten gistermiddag op de suikerfabriek bekend hoever de plannen voor het nieuwe kassen- en bedrijventerrein gevorderd zijn. Een 'belangrijk moment' omdat de plannen voor inspraak zijn vrijgegeven en iedere burger tot en met 4 februari bezwaren en zienswijzen kan indienen.

Markusse en TOM-directeur Piet Janmaat benadrukten dat het AFC een voorbeeld moet worden van innige samenwerking en 'synergie' tussen de suikerfabriek, de 220 hectare tuinbouwkassen en de agro food bedrijven. In praktijk moet het mogelijk zijn om bijvoorbeeld de warmte en het water van de suikerfabriek te gebruiken voor de kassen en kunnen tomaten weer gebruikt worden in de biovergistingsinstallatie van Suiker Unie. Zo ontstaat een 'park' omsloten door aarden wallen en gietbassins, dat een duurzame economische ontwikkeling mogelijk maakt voor de hele regio, aldus de initiatiefnemers.

Janmaat bevestigde dat van de 220 hectares glas er 100 gereserveerd worden voor (West-)Brabantse tuinbouwers die in de knel zitten. Of daar ook Steenbergse tuinders bij zitten, wilde Janmaat niet zeggen. Ondanks de crisis willen TOM en provincie voortvarend door met het AFC zodat het straks op de rails staat als het de tuinders economisch weer beter gaat. De TOM gaat uit van duizend nieuwe arbeidsplaatsen voor de kassen, de Suiker Unie van vijfhonderd voor de nieuwe bedrijvigheid. De eerste kassen zouden zich in 2011 moeten vestigen; in 2015 moet het kassengebied gevuld zijn. Het bedrijventerrein neemt meer tijd in beslag: dat zal rond 2021 gereed zijn.

Markusse en Janmaat lieten zich gisteren niet uit over het politieke rumoer in Steenbergen rond het AFC. Janmaat zei dat de TOM voorlopig vooruit kan en dat het 'mogelijk zinken van één schip niet betekent dat de vloot de haven niet bereikt'. Zodra Provinciale Staten volgend jaar het inpassingsplan vaststellen, krijgt dat plan weer de status van gemeentelijk bestemmingsplan en zijn Steenbergen en Halderberge het bevoegd gezag. "We moeten hopelijk niet permanent strijd voeren over de ontwikkeling van het gebied" , aldus Janmaat.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Geen een industrie, dus ook niet de "groene" industrie, helpt het milieu nog de sameleving op leef comfort. Het kan zeker banen creeren en financien voor de gemeente binnen halen, en dus ook de locale communie. De vraag is of we dit eigenlijk wel willen. Is de verandering van het leefgebied het dat waard? Hoeveel mensen die nu geen baan hebben in de omgeving zullen er een baan van krijgen? Is de huidige situatie echt zo benauwend dat we nu de polder moeten opofferen voor de samenleving die echt niet zoveel hier voor terug krijgt? Of gaat het hier voornamenlijk voor een paar locale grote spelers? De vergister en de kassen kunnen overal geplaatst worden en ja, er is plaats in de gemeente waar de industrie geen polder weg neemt nog de bevolking die er omheen woont lastig valt. Waarom moet het dan precies hier??? Dit is eigenlijk het belangrijkste om te overwegen. Dat is voor de regio, voor ons allemaal.
Ik heb het niet eens gehad over de huidige manier hoe er met de omwonende wordt om gegaan. Dit is misschien de minderheid van de gedupeerde maar wel groot gedupeerd. Er is een rede waarom mensen precies hier wonen en niet in Moerdijk of op de Europort. Er is door hun bewust gekozen voor een achtertuiin zonder industrie. Daarvoor is ook goed betaald toen de huizen werden gekocht. Het was de waarde van de omgeving en niet de waarde van het huis. Nu deze industrie er komt is de waarde van omgeving weg. Dit heeft emotionele invloed maar ook zware financiele gevolgen. Wij willen weg omdat we dus niet in een industrie gebied willen wonen. Maar hoe? Wie wil er nu nog een huis in de polder kopen? Nu de industrie er komt, en geloof me, die komt er, is het niet dat men de omwoonende daarbij gemoed komt of duidelijkheid geef. Wij zijn zwaar gedupeerd door een industrieele gedachte. Niks groens aan dat.
Robert1 - 27-01-2010 | 01:05
Je wordt nu al regelmatig misselijk van die weeïge lucht, en de gemeente Moerdijk vindt alles best, gevaren klasse 5, is toch te gek voor woorden.
En dan zeg die Hoes, "schijt aan wat jullie allemaal vinden het komt er toch,
of jullie nou tegen zijn of niet"
m.a.w, we kunnen doodvallen
leendert - 16-12-2009 | 17:35
Beetje grote achtertuin voor glas en industrie Rene!
Zeker niet in verhouding met de omliggende dorpen.

Het hele proces is ondemocratisch verlopen en dat zal de komende 100 jaar zeker in het geheugen gegrift blijven. Het vertrouwen is inmiddels wel verdwenen.
Drie maanden in het jaar versus 361 dagen per jaar fulltime lichtoverlast en geur en geluidsoverlast en andere vervuiling is geen cadeau en geen naam Nieuw Prinsenland waardig!

Glastuinbouw hoort evenals de overige industrie niet in de polder, op vruchtbare grond, thuis!

Neem nog een zoetje.... de bevolking van Steenbergen, Halderberge, Fijnaart en Heijningen krijgen het zuur....

Dintelmoord - 16-12-2009 | 17:01
Al meer dan 100 jaar is deze locatie operationeel, en Suiker Unie nodigt ieder jaar haar buren uit om tijdens de campagne een bezoek te komen brengen. Eventuele reacties van deze buren tijdens hun bezoek worden serieus opgepakt.
Dat mensen zich zorgen maken is vanzelfsprekend, alles mag als het maar niet in mijn achtertuin is. Deze buren zien tijdens hun bezoek dat Suiker Unie er alles aan doet om de "overlast" binnen de wettelijke grenzen en ruim daar onder te houden.
Werknemers zijn zich bewust van diverse risico’s en geven dagelijks hun input om de procesvoering nog milieuvriendelijker te maken.
Een nieuwe "groene" fabriek zorgt voor werkgelegenheid en maakt gas uit groene organische reststromen,mijn kinderen en volgende generaties zullen het met o.a. deze energiebronnen moeten doen. De milieuvriendelijke warmtekrachtkoppeling zal de efficiëntie naar de omliggende bedrijven alleen maar vergroten,hiervoor hoeft de gebruiker dan geen klassieke energiecentrale te benaderen.
De huidige technieken zullen er voor zorgen dat eventuele geurbronnen binnen de locatie blijven.
Persoonlijk ruik ik liever bietenpulp en aardappelrestproducten, dan de oliegeuren van Antwerpen,Moerdijk en Europoort
Nieuw Prinsenland zal groener worden dan menigeen denkt.
René Korbijn.
René Korbijn - 16-12-2009 | 13:53
ik was gisteren ook op de info avond, evenals vele andere mensen die bezwaar hebben tegen de vooral geplande biomassavergistingsfabriek, klasse 5 , en waarvan de totale hoogte van deze fabriek tussen 45 mtr en meer zal bedragen, de schoorsteen(en) zullen max 75 mtr hoog worden, maar wat deze in de toekomst zal gaan uitbraken, dat weet niemand exact, ook al werd er om gevraagd, wel dat er best wel overlast zal zijn van verlichting op die fabriek, en ook lawaai etc zal wel toenemen, maar alles zal zoveel mogelijk beperkt worden zei men.
Ook werd er gevraagd of men rekening hield met de bewoners aan de Noordzijde, dat zijn de bewoners van de Kwartiersedijk en Slobbegorsedijk, pal aan de overkant van de Dintel, maar in de gemeente Moerdijk, wij hebben toch ook wel recht van protest qua milieu en leefomstandigheid in de toekomst nietwaar?
Helaas werden op veel vragen niet altijd een duidelijk antwoord gegeven, en is er eigenlijk alleen maar primair door de betrokken bedrijven naar hun eigen belangen gekeken, waarbij ze natuurlijk beter voorgelicht/voorbereid waren om antwoorden te geven of te ontwijken, terwijl wij als tegenstanders nauwelijks iets weten van bepaalde al genomen beslissingen, want men doet alsof alles al dik voor mekaar is. De nieuwe naam voor de polder is geworden "Nieuw Prinsenland", maar "Nieuw Mestpunt "had ook niet misstaan.
Ik hoop dat er nog veel meer mensen zullen reageren om tegen vooral dat fabriek te stemmen, temeer omdat men niet kan aantonen wat de werkelijk overlast zal bedragen qua stank, lawaai etc, en dat zal in alle richtingen waarneembaar zijn hoor!!
frans 5 - 16-12-2009 | 10:06

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Klik hier en lees het Privacy Statement


Zo reageert u:

Op de website van BN DeStem kunt u reageren op de artikelen. Soms worden (delen van) reacties ook gepubliceerd in de krant.

De redactie kan bijdragen zonder opgaaf van reden weigeren.

Daarbij hanteren wij onder meer de volgende voorwaarden:

De reactie moet kort en bondig (max. 400 tekens) zijn.

De reactie mag niet beledigen, discrimineren of nodeloos kwetsen.

De reactie mag geen scheldwoorden of bedreigingen bevatten.

De reactie moet betrekking hebben op het artikel waaronder de reactie wordt geplaatst.

De reactie mag geen reclame-uiting bevatten.

De reactie mag geen privé-gegevens van derden bevatten.

De reactie mag geen links naar illegale zaken bevatten (software, muziek, etc.).

De reactie mag geen inbreuk zijn op het auteursrecht van anderen.

Reacties onder overduidelijk valse naam kunnen worden geweigerd.

De reactie moet begrijpelijk en leesbaar zijn.

De redactie houdt zich aanbevolen voor tips, maar zal niet tot plaatsing overgaan van:

Reacties die (impliciete) beschuldigingen of verdachtmakingen van misdrijven bevatten, zolang er (nog) geen gerechtelijke uitspraak is.

Reacties die de identiteit van verdachten onthullen. Evenmin van slachtoffers, zolang de redactie geen bevestiging van de politie heeft (en wij mogen aannemen dat de familie is ingelicht)

Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd.

Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek, namelijk als de redactie van mening is dat een groot maatschappelijk belang in het geding is. Ook daarover wordt niet gecorrespondeerd.

Poll

Bergen moet hondenwachters aanstellen in strijd tegen poep op de stoep.

Laatste nieuws Dichtbij