Paardenartsen bereiden zich voor op komst gevaarlijk West-Nijlvirus

Auteur: door Florence Imandt florence.imandt@bndestem.nl |   vrijdag 30 oktober 2009 | 23:37 | Laatst bijgewerkt op: zondag 01 november 2009 | 11:09

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten

BERGEN OP ZOOM - Dierenartsen in de regio Bergen op Zoom maken zich op voor de inenting van duizenden paarden. Het gaat om een preventieve vaccinatie tegen het West-Nijlvirus dat vanuit Afrika naar het noorden oprukt.

Het virus wordt overgebracht door muggen en kan bij paarden een gevaarlijke ziekte veroorzaken. Ook de mens kan door een muggensteek besmet worden, maar die houdt daar alleen griepachtige verschijnselen aan over.

Bij paarden tast het virus in tien procent van de gevallen de hersenen en het zenuwstelstel aan. Dat kan, naast lusteloosheid en koorts leiden tot verlammingsverschijnselen, coma en hersenvliesontsteking. Van de tien procent met deze neurologische variant sterft zestig procent. Behalve koortsremmers en pijnstillers, bestaat er geen behandeling.

Het virus komt sinds de jaren zestig voor in Afrika, maar breidde zich later ook uit naar AustraliÎ en Amerika. Sinds kort is het virus ook opgedoken in ItaliÎ en in mindere mate in Zuid-Frankrijk, RoemeniÎ en Oostenrijk.

Het ministerie van Landbouw en Visserij sluit niet uit dat het ook Nederland zal bereiken. Woordvoerder Coen Gelinck: "Wij voeren geen actieve campagne, want er is geen acuut gevaar. Maar inenten is niet onverstandig, ItaliÎ is hier niet ver vandaan. Je kunt niet uitsluiten dat het virus hier ook opduikt."

Dat is ook het standpunt van de landelijke Gezondheidsdienst voor Dieren (GD). Dat onderzoekt momenteel op verzoek van het ministerie van VWS bloedmonsters om erachter te komen of het virus al in Nederland wordt aangetroffen. Dat is niet het geval.

"We verwachten dat dit jaar ook niet meer omdat er geen muggen meer zijn", zegt Kees van Maanen, viroloog bij de GD. "Wie niet wil afwachten totdat het virus er is en het zekere voor het onzekere wil nemen, kan zijn paard alvast laten inenten. Dringend noodzakelijk is dat niet."

Volgens paardenarts Lonneke de Graaf uit Bergen op Zoom is het een kwestie van tijd totdat het virus hier komt. "Wij vinden de sterftecijfers zo verontrustend dat we preventief gaan inenten. De vaccins zijn er al."

Jaarlijks is er een injectie (van zo'n veertig euro per stuk) nodig, in het eerste jaar twee. Inenten is niet verplicht omdat het virus niet van paard op paard of van mens op mens overgaat.

Het zijn volgens de paardendokter trekvogels en muggen die het virus verplaatsen.

Dinsdag 3 november is er om 19.30 uur een lezing in de Wouwse Tol door dierenartsenpraktijk De Zuidwesthoek uit Bergen op Zoom.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Mensen houden er alleen maar griepachtige verschijnselen aan over?
Op de site van de vaccinleverancier staat te lezen dat er sinds 1999 in Amerika duizenden mensen zijn besmet en er zo'n 600 zijn overleden.............
KC - 01-11-2009 | 11:09

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Klik hier en lees het Privacy Statement


Zo reageert u:

Op de website van BN DeStem kunt u reageren op de artikelen. Soms worden (delen van) reacties ook gepubliceerd in de krant.

De redactie kan bijdragen zonder opgaaf van reden weigeren.

Daarbij hanteren wij onder meer de volgende voorwaarden:

De reactie moet kort en bondig (max. 400 tekens) zijn.

De reactie mag niet beledigen, discrimineren of nodeloos kwetsen.

De reactie mag geen scheldwoorden of bedreigingen bevatten.

De reactie moet betrekking hebben op het artikel waaronder de reactie wordt geplaatst.

De reactie mag geen reclame-uiting bevatten.

De reactie mag geen privé-gegevens van derden bevatten.

De reactie mag geen links naar illegale zaken bevatten (software, muziek, etc.).

De reactie mag geen inbreuk zijn op het auteursrecht van anderen.

Reacties onder overduidelijk valse naam kunnen worden geweigerd.

De reactie moet begrijpelijk en leesbaar zijn.

De redactie houdt zich aanbevolen voor tips, maar zal niet tot plaatsing overgaan van:

Reacties die (impliciete) beschuldigingen of verdachtmakingen van misdrijven bevatten, zolang er (nog) geen gerechtelijke uitspraak is.

Reacties die de identiteit van verdachten onthullen. Evenmin van slachtoffers, zolang de redactie geen bevestiging van de politie heeft (en wij mogen aannemen dat de familie is ingelicht)

Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd.

Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek, namelijk als de redactie van mening is dat een groot maatschappelijk belang in het geding is. Ook daarover wordt niet gecorrespondeerd.

Poll

Bergen moet hondenwachters aanstellen in strijd tegen poep op de stoep.

Laatste nieuws Dichtbij