LEEUWARDEN - De een ervaart het als een last, de ander als een zegen. Een ding is zeker: het koude weer houdt de Nederlanders weer eens bezig. Het is koud, het vriest en op menig plaats was maandag zelfs een heuse sneeuwbal te kneden.
Zie ook:
En de kou - het kan deze week wel eens 10 graden gaan vriezen - wakkert bij velen het schaatsvirus aan. Schaatsenfabrieken draaien op volle toeren. Viking in Almere verwacht dat de vraag naar schaatsen deze week explosief zal toenemen en ook bij de Friese schaatsenfabriek Zandstra in Joure staat de telefoon niet stil. ,,De vraag is extreem toegenomen.''
De sluizen worden gesloten
Op meerdere plaatsen wordt het ijs geholpen. Het Waterschap Friesland heeft het gemaal bij Stavoren uitgezet en de sluizen bij Harlingen, Dokkumer Nieuwe Zijlen en Zoutkamp gesloten. Daardoor komt het water in de Friese kanalen, vaarten en meren tot rust en kan het ijs aangroeien. Ook het waterschap Amstel, Gooi en Vecht heeft gemalen in het gebied stilgelegd. En vanaf dinsdag geldt een vaarverbod voor onder meer Loosdrechtse Plassen.
Zij die al schaatsen hebben, haalden ze uit het vet, om maandag in Noordlaren, even ten zuiden van de stad Groningen, als eersten in Nederland te schaatsen op natuurijs. Het dorp probeert dit jaar opnieuw de eerste marathon op natuurijs binnen te halen; die zou mogelijk woensdag al verreden kunnen worden. Concurrenten zijn traditiegetrouw de ijsbanen in Veenoord (Drenthe), Haaksbergen en Gramsbergen (beide in Overijssel).
Schaatsen 'hot' op Marktplaats
Wie geen schaatsen heeft, zoekt ernaar op advertentiesites als Marktplaats.nl. Daar nam de afgelopen week de vraag en het aanbod ernaar sterk toe en de prijs sterk af: 35 tot 50 naar 20 tot 40 euro.
De verkoop van strooizout is ook alweer toegenomen. Volgens Danny Campion, directeur van strooizout.nl, bestelden zondag particulieren en bedrijven ongeveer 200.000 kilo zout via zijn website.
Het weer leidde onherroepelijk ook tot overlast. De ochtendspits was ongeveer twee keer zo druk als normaal door (ongelukken door) sneeuw en gladheid: het verkeer stond vast over ongeveer 360 kilometer.
Extra pechgevallen op de weg
En de ANWB Wegenwacht noteerde maandag al tussen de 1000 en 2000 extra pechgevallen door de kou. Een zegsman heeft tips: check de accu, bewaar slotontdooier in huis in plaats van in de auto en als het portier is vastgevroren, trek er niet aan maar duw er met het achterwerk tegenaan. Hierdoor is de kans groter dat het ijs breekt.
© BN DeStem 2012, op dit artikel rust copyright.
Wij plaatsen alleen reacties die ondertekend zijn met uw voornaam, achternaam en woonplaats.




Sorteer reacties



















