Kamer wijzigt giftenaftrek in cultuursector

  dinsdag 15 november 2011 | 22:11

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
Foto: ANP

Foto: ANP

DEN HAAG – Een meerderheid van de Kamer wil de kabinetsplannen voor fiscale aftrek in de culturele sector beperken. Tegelijkertijd moeten het fiscaal aantrekkelijker worden om giften te doen aan sport- en muziekverenigingen. VVD, CDA en PVV hebben daarvoor dinsdag wijzigingsvoorstellen ingediend op de Geefwet van staatssecretaris Frans Weekers (Financiën).

Weekers wilde de cultuursector een steuntje in de rug geven om de pijn van de kabinetsbezuinigingen te verzachten. Hij stelde daarom voor om giften aan orkesten of theatergroepen fiscaal aantrekkelijk te maken: ze konden voor 150 procent van de inkomstenbelasting worden afgetrokken.

Dat betekent dat wie in het hoogste belastingtarief valt en 1000 euro geeft aan het Concertgebouw daar via aftrek in de inkomstenbelasting 780 euro van terug zou krijgen.

PVV
Maar de PVV vond dat veel te ver gaan en weigerde om de belastingbetaler zo te laten opdraaien voor giften aan de cultuursector. Het CDA vond dat in de plannen van Weekers een symfonieorkest wordt voorgetrokken boven de dorpsfanfare die geen aanspraak kon maken op de giftenaftrek. PVV en CDA vonden met steun van de VVD een oplossing.

Die behelst dat de aftrek van de belasting geen 150 maar 125 procent bedraagt met een maximum van 1250 euro. Dat levert in totaal 7 miljoen euro op. Dat geld zetten CDA, VVD en PVV in voor het fiscaal ondersteunen van sport- en muziekverenigingen die moeten rondkomen van contributie van hun leden.

De verenigingen kunnen met daarmee eenmalige investeringen als een nieuw clubhuis, nieuwe kleedkamers of nieuwe muziekinstrumenten betalen.

Duwtje in de rug
De Tweede Kamerleden Pieter Omtzigt (CDA) en Helma Neppérus dienden het amendement in om de sport- en muziekvereniging ook een fiscaal duwtje in de rug te geven.

PVV-Kamerlid Ronald Van Vliet kwam met het voorstel om de aftrek in de cultuursector te verlagen naar 125 procent. De drie partijen steunen elkaars voorstel en hebben samen een meerderheid in de Kamer.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Perfect plan. Komt het geld tenminste terecht bij de basis van onze cultuur! Mijn geld dat ik over heb voor cultuur kan naar de muziekvereniging waar ik zelf lid van ben.
Henk - 16-11-2011 | 11:32
Wat is dat voor een belachelijke politieke voorkeur! Giften aan sport- en muziekverenigingen wél fiscaal aftrekbaar, maar aan de culturele sector níet. Ik weet wel dat de PVV per definitie a-cultureel is maar moeten ze dat nu ook ze dwingend aan anderen opleggen? Of ál die giften zijn fiscaal aftrekbaar of géén enkele gift. Wat is dat nou?
JanJan - 16-11-2011 | 10:41
Ik heb als gepensioneerde nog wel een paar centjes over voor die gemaledijde cultuursector. Ik laat mij niet de wet voorschrijven door VVD, CDA en PVV. Voor muziekkorpsen en sportverenigingen voel ik helemaal niks. Noppes, nada!
hans45 - 15-11-2011 | 22:26

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Klik hier en lees het Privacy Statement


Zo reageert u:

Op de website van BN DeStem kunt u reageren op de artikelen. Soms worden (delen van) reacties ook gepubliceerd in de krant.

De redactie kan bijdragen zonder opgaaf van reden weigeren.

Daarbij hanteren wij onder meer de volgende voorwaarden:

De reactie moet kort en bondig (max. 400 tekens) zijn.

De reactie mag niet beledigen, discrimineren of nodeloos kwetsen.

De reactie mag geen scheldwoorden of bedreigingen bevatten.

De reactie moet betrekking hebben op het artikel waaronder de reactie wordt geplaatst.

De reactie mag geen reclame-uiting bevatten.

De reactie mag geen privé-gegevens van derden bevatten.

De reactie mag geen links naar illegale zaken bevatten (software, muziek, etc.).

De reactie mag geen inbreuk zijn op het auteursrecht van anderen.

Reacties onder overduidelijk valse naam kunnen worden geweigerd.

De reactie moet begrijpelijk en leesbaar zijn.

De redactie houdt zich aanbevolen voor tips, maar zal niet tot plaatsing overgaan van:

Reacties die (impliciete) beschuldigingen of verdachtmakingen van misdrijven bevatten, zolang er (nog) geen gerechtelijke uitspraak is.

Reacties die de identiteit van verdachten onthullen. Evenmin van slachtoffers, zolang de redactie geen bevestiging van de politie heeft (en wij mogen aannemen dat de familie is ingelicht)

Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd.

Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek, namelijk als de redactie van mening is dat een groot maatschappelijk belang in het geding is. Ook daarover wordt niet gecorrespondeerd.


  • 'Zieken laten geld liggen'
  • Nationale Hypotheek Garantie populair
  • Zo claim je schade bij stroomstoring


Artikel: PvdA: leden aan zet voor nieuwe leider.
Poll: Wie moet de nieuwe leider van de PvdA worden?