Hoewel de verering van Sint Anna veel meer voorstelde, is de meest opvallende reden om haar aan te roepen toch wel de zoektocht naar een geschikte echtgenoot. Het bedevaartsoord van deze heilige in Molenschot dankt er een belangrijk deel van zijn bekendheid aan.
En natuurlijk ook de spreuk: ‘Voor een manneke naar Sint Anneke’.
Jopie en Ad van Rijen uit Molenschot kennen er prachtige verhalen over en ook in de vele boeken die over de levens van heiligen zijn verschenen, is er het nodige over terug te vinden. Er moeten ongetwijfeld ook andere lezers zijn die er hun liefde aan te danken hebben of juist niet. Ik ben wel benieuwd naar die herinneringen.
Overigens komen en kwamen er niet alleen vrouwen om te bidden voor een geschikte partner, maar ook mannen zijn er te gast. De pelgrimages naar de kapel in Molenschot, waarover uitvoerige geschiedschrijving bestaat, bestonden al heel lang. Op 1 juni 1879 werd de Broederschap van de Heilige Anna opgericht en de toenmalige paus verleende aan de bedevaartgangers op 1 mei 1881 een speciale aflaat.
Dat was de reden dat er al heel snel vaste jaarlijkse pelgrimstochten ontstonden. In het begin vooral uit de omgeving zoals uit Breda, Best, Tilburg en Fijnaart, Oosterhout en Zundert. De tochten vonden plaats op of rond het patroonfeest van Sint Anna op 26 juli.
Dat blijkt uit een verhaal van dr F. A.
Brekelmans in het boekje Kapellen in de Baronie van Breda dat in 1983 verscheen.
De auteur noemt twee spreuken in verband met Sint Anna. De eerste luidt: ‘Naar Molenschot gaat ieder Anneke om een manneke. Ieder manneke om een Anneke’. En het andere: ‘Sint Anneke geef ons een manneke. Hetzij groot, hetzij klein. Wij zullen er tevreden mee zijn’.
Volgens de schrijver zouden deze spreuken best eens afgeleid kunnen zijn van een uitlating van de Vlaamse priester/dichter Guido Gezelle die over jonge vrouwen die lang ongehuwd bleven eens zei dat ze te lang ‘het liedje van Sint Anna zouden hebben gezongen’.
Het verhaal gaat dat de bedevaart naar Molenschot om het argument van de liefde nog niet zo lang geleden een nieuwe impuls kreeg. In de midden negentiger jaren van de vorige eeuw zou een Amsterdamse vrouw op deze manier aan een geschikte man zijn gekomen.
Haar voorbeeld zou door andere vrouwen uit de hoofdstad gevolgd zijn, maar wat daar de afloop van was, is niet bekend. Tijdens de aflevering van vorige week werden nog een aantal andere plaatsen genoemd die te maken hebben met de verering van de Heilige Anna.
Jan Bernard Schueler uit Essen in België maakte mij attent op de Sint Annakapel aan de Heusdenhoutseweg in Breda die natuurlijk niet in het rijtje mag ontbreken.
E-mail: a.rooms@bndestem.nl Postbus 3229, 4800 MB Breda Telefoon 076 5312161 De verhalen van Ad Rooms zijn tevens gebundeld in boekvorm. Deze boeken zijn te verkrijgen via de boekhandels Zie ook www.hetrijkeroomseleven.nl




Sorteer reacties











