Bijna 4000 Saab-fans in zo'n 1600 Saabs tuften uit alle uithoeken richting voormalig vliegkamp Valkenburg bij Katwijk. Om 'steun te betuigen aan de Zweedse autofabrikant en zijn voormalige werknemers', maar vooral om samen uit te huilen om de teloorgang van het ?eigenwijs-sympathieke? automerk. foto GPD
Bijna 4000 Saab-fans in zo'n 1600 Saabs tuften uit alle uithoeken richting voormalig vliegkamp Valkenburg bij Katwijk. Om 'steun te betuigen aan de Zweedse autofabrikant en zijn voormalige werknemers', maar vooral om samen uit te huilen om de teloorgang van het ?eigenwijs-sympathieke? automerk. foto GPD
Bijna 4000 Saab-fans in zo'n 1600 Saabs tuften uit alle uithoeken richting voormalig vliegkamp Valkenburg bij Katwijk. Om 'steun te betuigen aan de Zweedse autofabrikant en zijn voormalige werknemers', maar vooral om samen uit te huilen om de teloorgang van het ?eigenwijs-sympathieke? automerk. foto GPD
KATWIJK - Op het nippertje is het Saab-liefhebber Maarten de Bok nog gelukt een exemplaar van het nieuwste model te bemachtigen. De 57-jarige Fries, al bijna veertig jaar Saab-rijder, heeft wel een traantje moeten wegpinken toen vlak voor kerst het definitieve einde van zijn geliefde merk kwam, bekent hij. „'t Is maar blik, maar je hecht je toch aan zo'n auto.”
De Bok staat niet alleen in zijn verdriet. Bijna 4000 Saab-fans in zo'n 1600 Saabs tuften gisteren uit alle uithoeken richting voormalig vliegkamp Valkenburg bij Katwijk. Om ‘steun te betuigen aan de Zweedse autofabrikant en zijn voormalige werknemers', maar vooral om samen uit te huilen om de teloorgang van het ‘eigenwijs-sympathieke’ automerk en zich nog eens te vergapen aan alle exemplaren - van het oudste tweetaktje tot de vernuftige 9-5 - die ooit van de band rolden. Belangstellenden in andere voertuigen waren uiteraard welkom, maar wél graag parkeren op gepaste afstand van de Zweedse bolides.
Stiekem werd gehoopt dat Nederlands bekendste Saab-rijder, premier Mark Rutte, acte de presence zou geven. Wel dook Victor Muller op, de oud-topman die er niet in slaagde het merk overeind te houden. Hij verzekerde de Saab-fans, onder luid applaus, dat hij zich nog steeds „tot zijn laatste snik inzet om het merk in een veilige haven te leiden. Het is alles behalve voorbij, er is serieuze interesse.”
In totaal rijden er 57000 Saabs rond in Nederland. Niet allemaal even gekoesterd overigens, ettelijke bolides die gisteren rijen dik op Valkenburg geparkeerd stonden, hadden een briefje ‘Te Koop’ onder de ruitenwisser.
De Bok zegt geenszins spijt te hebben van zijn aanschaf. „Mijn vorige Saab, een 9-3 SE, heeft 330.000 kilometer op de teller staan - op gás. Mijn dochter rijdt er nu in en nog mankeert er nooit wat aan. De 9-5 op diesel haalt fluitend de 500.000 kilometer.”
Thuis heeft hij nog twee ‘oudjes’ staan, een rode uit 1963 en een blauwe uit 1971. Eén keer maakte De Bok de fout een paar duizend kilometer in een Toyota af te leggen. „Meteen zat mijn hele rug vast. Niet voor niets rijdt mijn fysiotherapeut ook Saab.”
Ad van Beurden, lid van het Saab Historisch Rally Team, zegt simpelweg zijn leven te danken aan zijn Saab. „Jaren geleden viel er een boom op m'n auto. Dat ik dat nog kan navertellen is dankzij de speciale voorruitconstructie van Saab. Bij elk ander merk was het dak eraf geweest, inclusief mijn hoofd.”
De 64-jarige bezitter van twee Saabs hoopt met zijn komst de 28 merkdealers een hart onder riem te steken. „Nieuwe auto's komen er dan niet meer, maar als Saab-bezitters zullen we ervoor zorgen dat ze met onderhoud hun boterham kunnen blijven verdienen.”
Een uit de hand gelopen idee dat twee weken geleden ontstond bij een kopje koffie, noemt Nic Schellekens, bestuurslid van de autoclub Outside Saab, de massale steunbetuiging. Ook buiten Nederland kwamen na een oproep op internet Saab-liefhebbes bijeen, op maar liefst 110 evenementen in 42 landen. Schellekens: „Op Mauritius is zelfs een Saab-rally gehouden. Dit alles toont aan dat het merk nog springlevend is en echt niet alleen geliefd bij artsen en notarissen.”
Stiekem werd gehoopt dat Nederlands bekendste Saab-rijder, premier Mark Rutte, acte de presence zou geven. Wel dook oud-topman Victor Muller op, de man die er niet in slaagde het merk overeind te houden. Hij verzekerde de Saab-fans, onder luid applaus, dat hij zich nog steeds „tot zijn laatste snik inzet om het merk in een veilige haven te leiden. Het is alles behalve voorbij.”
© BN DeStem 2012, op dit artikel rust copyright.
Wij plaatsen alleen reacties die ondertekend zijn met uw voornaam, achternaam en woonplaats.







Sorteer reacties











