Zie ook:
Programmeur Marco Petersen van Mezz kiest bewust niet voor platgetreden paden en de hele grote Belgische popnamen, die in de loop van het jaar toch al via Breda Nederland binnenstormen.
"Er zijn veel Belgische bands die in eigen land al behoorlijk groot zijn en waar we in Nederland soms nog amper van gehoord hebben. Juist naar die artiesten zijn we nieuwsgierig en die willen we graag in één weekend in Mezz samenbrengen. Samen met groepen die wellicht wel al iets bekender zijn, maar op Ik Zie U Graag iets bijzonders doen."
Wat dat eerste betreft is het bijzonder te noemen dat het festival dit jaar de groep Douglas Firs voor het eerst in Nederland presenteert. Dat is de band van Gertjan Van Hellemont, een van de muzikanten van de groep The Bony King Of Nowhere, die zelf ook songs schrijft en zingt. In 2012 verschijnt pas zijn langverwachte debuut en zijn band bestaat verder uit de drummer en bassist van de groep Balthazar en uit Senne Guns, ook zelf met originele liedjes stevig aan de weg timmerend.
Wat die bijzondere projecten op het festival betreft, vorig jaar waren er bijvoorbeeld een akoestisch solo-optreden van Zita Swoon-zanger Stef Kamil Carlens en een try-out van zanger Daan in een intieme theatersetting, met piano, cello en percussie. Dit jaar gaat de groep Mintzkov voor het eerst in Nederland aantonen dat hun songs ook volledig akoestisch fier overeind blijven en mogen bijzondere talenten als Lennaert Maes en Flying Horseman zich intiem en breekbaar aan een select publiek van liefhebbers presenteren in de oefenruimtes van Mezz.
Ook speciaal is de aandacht in en op het hele gebouw voor onder meer beeldende kunst in de randprogrammering. Zo mag de voornaamste popfotograaf van Vlaanderen, Alex Vanhee (werkend voor dagblad De Morgen) op een speciale manier zijn werk presenteren en zal muzikant Rudy Trouvé (Kiss My Jazz, dEUS, Dead Man Ray en vele andere bands en projecten) laten zien dat hij minstens een even groot beeldende kunstenaar is.
Monsieur Paul (bassist van Triggerfinger), Luc de Vos (zanger van Gorki) en de leden van de Vlaams/Nederlandse band Drive Like Maria kruipen op het festival voor de verandering eens achter de draaitafels voor een DJ-set.
Het blijft opvallend dat er al ruim 20 jaar een hoos aan interessante Belgische popgroepen aan de poorten van ook de Nederlandse popzalen staan te kloppen. Vlaanderen Boven zong Raymond van het Groenewoud wat vroeg chauvinistisch. Hij was een van de weinigen, destijds. De meeste Belgen hebben op muziekgebied vaak hoog opgekeken naar het buitenland, waartoe ook Nederland behoorde. Met argusogen werd er in de jaren zestig gekeken naar Golden Earring, Shocking Blue, Q 65, Tee Set en Boudewijn de Groot. België had het er toen nog moeilijk mee dat het niet uit een eigen popcultuur kon putten en het daarom elders moest zoeken. Met humor, zelfrelativeringsvermogen, maar nog lang niet ontdaan van een lang sluimerend minderwaardigheidsgevoel sloeg het land via Arno Hintjens in TC Matic voor het eerst terug. Vanaf het begin van de jaren negentig leken de rollen tussen Nederland en België nagenoeg volledig omgekeerd. Muziekminnend Nederland keek met gepaste jaloezie naar de opkomst van een keur aan prima alternatieve popgroepen. In het kielzog van dEUS en Soulwax, en met de steun van radiozender Studio Brussel, komt er naast Antwerpen, Gent en Brussel ook uit de voorheen onbeduidende provincie veel goeds. De groepen, hoe pril soms ook, worden door het blad Humo (al ruim 20 jaar lang blijkt hun popwedstrijd De Rock Rally een succesvolle kraamkamer van nieuw talent) en met airplay op het radiostation Studio Brussel volop gesteund. Zo kan een redelijk breed publiek met soms relatief alternatieve muziek kennismaken en worden de popzalen en grotere festivals in Vlaanderen geprikkeld die talenten een podia te bieden. In het verleden is gebleken dat het poppodium Para fungeerde als een soort voorportaal van Belgische acts op zoek naar succes bij hun Noorderburen. Mezz nam die functie maar al te graag, met evenveel smaak als succes, over.
Ik Zie U Graag van 2 t/m 4 december vanaf 19.00 uur in Mezz in Breda. Info/tickets: www.mezz.nl / www.ikzieugraag.nl





















