Onderhuids broeit het bij de VVD

Auteur: door Frank Hendrickx |   dinsdag 31 augustus 2010 | 07:22 | Laatst bijgewerkt op: dinsdag 31 augustus 2010 | 07:44

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
VVD-fractievoorzitter Mark Rutte en Kamerlid Edith Schippers arriveren bij het gebouw van de Eerste Kamer in Den Haag voor de voortzetting van de formatieonderhandelingen tussen VVD, CDA en PVV. foto Phil Nijhuis/ANP

VVD-fractievoorzitter Mark Rutte en Kamerlid Edith Schippers arriveren bij het gebouw van de Eerste Kamer in Den Haag voor de voortzetting van de formatieonderhandelingen tussen VVD, CDA en PVV. foto Phil Nijhuis/ANP

Opeens stond daar de naam van Gijs de Vries, voormalig staatssecretaris en lid van de Rekenkamer, onder een brief van prominenten die zich uitspreken tegen samenwerking met de PVV.

De vooraanstaande VVD'er vreest dat gedoogsteun van Wilders een aanscherping van de interne tegenstellingen veroorzaakt, aantasting van de rechtstaat én internationale reputatieschade. Partijgenoten werden verrast door de actie. "Waarom staat De Vries ook onder die brief", vraagt Arend Jan Boekenstijn zich verbaasd af op twitter. "En waarom nu?" De Vries heeft een klein deukje geslagen in het harnas van de VVD. Tot nu was het protest tegen de onderhandelingen voorbehouden aan erkende 'buitenboordmotoren' als Pieter Winsemius en Joris Voorhoeve en ex-Tweede Kamervoorzitter Frans Weisglas. Achter de coulissen staan nog meer liberalen klaar om zich te mengen in het debat, zo zeggen sceptici. "De eensgezindheid is niet zo groot als iedereen denkt", aldus Bas Eenhoorn, ex-partijvoorzitter van de VVD. "Ik spreek ook veel mensen die helemaal niet blij zijn met zo'n pact met Wilders, die er zelfs heel ongelukkig mee zijn. Om politieke en bestuurlijke redenen laten de twijfelaars niet van zich horen. Ze willen Mark Rutte niet dwars zitten en iedereen wil graag dat de VVD de premier levert, maar we moeten als partij niet onze ziel en zaligheid verkopen voor een bord linzen."

Het intern verscheurde CDA heeft al aangekondigd dat een partijcongres uiteindelijk groen licht moet geven. Iets vergelijkbaars zou kunnen gebeuren bij de VVD, zo denkt Anne Lize van der Stoel, ex-Tweede Kamerlid. "Ik kan me goed voorstellen dat we na afloop van de onderhandelingen zeggen: hier willen we met de leden over praten. Een partijraad of congres is zo georganiseerd." Van der Stoel wil afwachten waar 'Mark mee komt', maar 'gelukkig' is ze zeker niet met een minderheidskabinet dat afhankelijk is van de PVV.

Ook Van der Stoel meent dat de grote eensgezindheid deels schijn is. "Natuurlijk zijn er mensen die ongelukkig zijn met de combinatie met de PVV, maar je moet ook een goed strategisch moment kiezen om je te roeren."

Voorstanders van een rechts kabinet binnen de VVD willen niets van twijfel weten. "De tegenstanders overschatten de invloed van zo'n club als de PVV enorm", aldus Frits Huffnagel, voormalig campagnestrateeg van Mark Rutte. "Het is onzin dat Nederland nu reputatieschade gaat oplopen in het buitenland. Alsof de hele wereld naar ons kijkt. Het is vooral bangmakerij. VVD'ers hebben gewoon groot vertrouwen in Rutte."

Ex-Kamervoorzitter Frans Weisglas deed gisteren een oproep aan VVD'ers om hun onvrede kenbaar te maken, maar dat leverde niet veel op. "Ik heb wel wat bijval gekregen van lokale bestuurders, maar niet van de zogenoemde 'prominenten' binnen de partij. Ik weet niet of dat nog gaat komen."


Lees hier alles over de kabinetsformatie



© BN DeStem 2012, op dit artikel rust copyright.
Wij plaatsen alleen reacties die ondertekend zijn met uw voornaam, achternaam en woonplaats.
 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Beste Jac,
het is je zelf iets beter informeren.
En Brouwer heeft uiteraard gelijk; met de PVV zelf in de regering loop het PVV schip onvermijdelijk op de klippen en kunnen we de PVV bij het lijstje van Brouwer voegen.
Johan - 31-08-2010 | 12:46
Hebben de "prominenten" wel gekeken naar de laatste peilingen van Maurice de Hond. Er lijkt een wetmatigheid te zitten tussen het aantal prominenten dat nu bezwaar maakt tegen samenwerking met de PVV (bij zolwel CDA als VVD) en de groei van de PVV. Deze prominenten die langs de zijlijn alleen maar lopen te brullen en krokodillen tranen huilen halen de partij alleen maar onderuit. Vroeger was ongetwijfeld alles beter, maar nu moet de jongere garde met de huidige realiteit werken. PVV is een realiteit die je tegemoet moet treden met jouw overtuigingen, maar niet als een wezel het probleem ontkennen door samenwerking uit te sluiten.
E.H. - 31-08-2010 | 11:22
Doortje en Michelle je eigen iets beter informeren voor je iets roept zou jullie sieren, de PVV wilde direct na de verkiezingen in een rechts (maar links voor de werkende) kabinet met VVD en CDA gaan regeren, CDA wilde toen niet weet je nog?, uit angst voor het vreselijke paars+ wat toen op de agenda kwam te staan heeft Wilders ingestemt met een minderheidsregering met PVV gedoogsteun.
jac - 31-08-2010 | 11:21
Ik ben geen PVV aanhanger, maar ik vind dat de VVD en CDA samen met de PVV een kabinet moeten vormen. De PVV niet als "gedoog steuner", maar echt fysiek in een kabinet.
Laat allerlei partij prominenten nu niet op het vinkentouw gaan zitten en een samenwerking met de PVV afkeuren!, want dan wordt de PVV alleen maar groter! Laat ze een kabinet formeren, dan kunnen we, denk ik, over 3 maanden naar de stembus en zal de PVV net als de LPF, partij Pim Fortuyn, het toenmalige CD vanzelf verdwijnen.
Brouwer - 31-08-2010 | 11:07
Het oranjebolwerk CDA is al aardig gesloopt door Wilders en het lijkt er inderdaad op, dat ook het tweede oranjebolwerk, de VVD, grote schade gaat oplopen door Wilders.
Wat overblijft is een versnipperd oranjeregime, dat geen stabiele regeringen meer weet te vormen. Sinds in 2000 de Republikeinse Moderne Partij werd opgericht is het land op drift en zijn alle kabinetten vroegtijdig gesneuveld. Tijd voor de Republiek, blijkbaar.
Ben Van Herwijnen - 31-08-2010 | 11:33

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Klik hier en lees het Privacy Statement


Zo reageert u:

Op de website van BN DeStem kunt u reageren op de artikelen. Soms worden (delen van) reacties ook gepubliceerd in de krant.

De redactie kan bijdragen zonder opgaaf van reden weigeren.

Daarbij hanteren wij onder meer de volgende voorwaarden:

Onder de reactie moet altijd uw voornaam, achternaam en woonplaats staan.

De reactie moet kort en bondig (max. 400 tekens) zijn.

De reactie mag niet beledigen, discrimineren of nodeloos kwetsen.

De reactie mag geen scheldwoorden of bedreigingen bevatten.

De reactie moet betrekking hebben op het artikel waaronder de reactie wordt geplaatst.

De reactie mag geen reclame-uiting bevatten.

De reactie mag geen privé-gegevens van derden bevatten.

De reactie mag geen links naar illegale zaken bevatten (software, muziek, etc.).

De reactie mag geen inbreuk zijn op het auteursrecht van anderen.

Reacties onder overduidelijk valse naam kunnen worden geweigerd.

De reactie moet begrijpelijk en leesbaar zijn.

De redactie houdt zich aanbevolen voor tips, maar zal niet tot plaatsing overgaan van:

Reacties die (impliciete) beschuldigingen of verdachtmakingen van misdrijven bevatten, zolang er (nog) geen gerechtelijke uitspraak is.

Reacties die de identiteit van verdachten onthullen. Evenmin van slachtoffers, zolang de redactie geen bevestiging van de politie heeft (en wij mogen aannemen dat de familie is ingelicht)

Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd.

Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek, namelijk als de redactie van mening is dat een groot maatschappelijk belang in het geding is. Ook daarover wordt niet gecorrespondeerd.

Het gedoe rond Dibi kost GroenLinks zeker vijf zetels.