Kiezersgunst speelt Wilders in de kaart

  dinsdag 29 juni 2010 | 08:10 | Laatst bijgewerkt op: dinsdag 29 juni 2010 | 10:55

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
PVV-leider Geert Wilders. ANP

PVV-leider Geert Wilders. ANP

Het schiet vooralsnog niet op, die kabinetsformatie. En ook de derde week van het Haagse gezelschapsspel, nu onder leiding van Herman Tjeenk Willink, belooft geen doorbraak.

Geduld wordt gevraagd, zolang de belangrijkste spelers zich niet aan een werkbare coalitie durven branden. Verkiezingswinnaar VVD weigert zich te laten gijzelen door een links kabinet dat als Paars Plus al voor de verkiezingen door D66-leider Alexander Pechtold werd bepleit. De liberalen kregen afgelopen weekeinde op de radio nog gelijk van PvdA-senator Han Noten. Dus ligt een samenwerking tussen VVD, PvdA en CDA meer voor de hand. Eventueel aangevuld met D66 om eventuele PvdA-zorgen te temperen.

De vraag is wie er het eerst water bij de wijn zal doen: VVD'er Mark Rutte of PvdA'er Job Cohen. De PvdA'er herhaalde gisteren dat hij 'geen enkele behoefte' heeft aan een centrumkabinet met VVD en CDA. Rutte gaf wederom aan dat deze variant zijn voorkeur heeft, maar dat hij Paars-Plus niet zal blokkeren. Na zijn gesprek met Tjeenk Willink gisteren zei Rutte dat een combinatie van VVD, PvdA, D66 en GroenLinks eerder tijdens de informatie niet haalbaar was gebleken: "De paarse partijen weten waar het op stuk liep." De vier fractievoorzitters hebben dat nooit aan de buitenwereld verteld. Maar de partijen denken zeer verschillend over de bezuinigingen. De VVD wil zo'n 20 miljard euro bezuinigen, de PvdA wil tot de helft gaan. Maar afgelopen weekeinde bewoog Cohen door hogere bezuinigingen te willen verdedigen.

Maar voordat het zover is, zal er eerst nog vuiltje moeten worden weggewerkt. Het was Alexander Pechtold die gisteren op die open wonde wees: de wijze waarop de PVV, de grote verkiezingswinnaar, al in een vroeg stadium buitenspel is gezet. Vooral doordat CDA-voorman Maxime Verhagen onder druk van een morrende achterban elk overleg met Wilders uitsloot. Blijkens een peiling zondag van Maurice de Hond pikt de kiezer dat niet en beloont Wilders met zes zetels (virtuele) winst. Dat zeurt, in de Haagse arena.

Reden waarom de Tweede Kamer hierover vandaag CDA-leider Verhagen wil bevragen. Een rechts kabinet van VVD, PVV en CDA had recht gedaan aan de wens van de kiezer. Die kiezer heeft er recht op te weten waarom deze variant onmogelijk is. Zolang dat onduidelijk is blijft een flink deel van het electoraat zich miskend voelen. Ooit komt die rekening.

 
Reacties
laatste eerstSorteer reacties
Als alle reacties met spelfouten niet meetellen valt de mening van de reaguurder mij alles mee. Deze mensen hebben echter ook stemrecht en dat verklaard de grote van de PVV. Ik vind het ongelofelijk dat zij niet inzien dat bepaalde standpunten van Geert Wilders zo extreem zijn dat ze nooit geaccepteerd kunnen worden door enige andere partij, ongeacht of deze links of rechts is. Onze democratie waar iedereen een stem heeft en dus ook de PVV stemmer is zo waardevol omdat men niet zomaar wetten naar de hand van de mening van één partij kan zetten. Doordat iedereen concessies moet doen kunnen we van de vele mooie verworven rechten en rijkdom die ons land kent genieten. Als de PVV racistische en staatsgevaarlijke standpunten laat varen en gaat vechten voor andere belangrijke punten in haar program, dan zal ze hier de kans voor krijgen. Dit betekend echter wel concessies doen!

Etnische registratie van mensen is gevaarlijk voor de rechtstaat en daar wil geen enkele partij, op de PVV na, aan. Dit geld ook voor de aanpassing van de grondwet naar een Jood-Christelijke cultuur die de PVV voorstaat. Het verkiesbaar maken van rechters en de onschendbaarheid van een van de drie (onafhankelijke) bestuurlijke machten, de rechters, aantasten is eveneens extreem gevaarlijk voor de voortzetting van onze democratie. Het is dus niet verwonderlijk dat de PVV alvorens deze idiote denkbeelden aan te passen niet zal regeren.
Om even terug te komen op de schitterend intelligente reacties van hierboven, waarom kunnen jullie dit niet inzien? Waarom geloof je iemand op wat hij uitkraamt, waarom controleer je zijn achtergrond, zijn denkbeelden en standpunten niet op eerlijkheid, gerechtigheid, haalbaarheid? Waarom kun je niet kritisch blijven tegen iedereen die macht heeft of wil hebben? Dat is je plicht en en het voorrecht dat bij het recht om te stemmen hoort!

Het feit dat niet de mening van een man geld in dit land is juist het sterkste punt van ons mooie land!
w - 30-06-2010 | 14:55
Nederland heeft niet rechts gestemd, het grote punt is dat links en rechts qua grootte gelijk zijn. Alleen willen sommige partijen niet met Wilders samen, en Wilders en de VVD zouden dolgraag een cordon sanitair opwerpen om alles wat ook maar enigzins links is buiten te houden.

Misschien wordt het eens tijd om dat hele zielige geneuzel van "links dit en links dat" en "rechts dit en rechts dat" te stoppen en dat we gaan kijken naar wat het beste voor het land is in plaats van ongefundeerd geschreeuw en te proberen oftewel rechts oftewel links uit te sluiten.

En Wilders heeft flink gewonnen maar als we de klok een paar jaar terug draaien naar de monsterwinst van de SP dan leert het ons dat partijen die veel op de oppositie leunen pro forma worden uitgenodigd en dan afgeserveerd.

Plus tegenover de anderhalf miljoen Wilders stemmers zijn er ook miljoenen die niet op hem hebben gestemd. En het is belangrijk dat hun stem ook wordt gehoord en dat we ons niet hoeven aan te passen aan de mening van die anderhalf miljoen. Het gaat er om of men samen kan en wil werken, en of dit ook de wens is van de achterban van een partij. Dus de Wilders achterban hoeft niet te betalen wat het CDA maar moet gaan doen want die hebben ook een verplichting naar hun eigen achterban.
Maarten B - 29-06-2010 | 23:35
Even de Laurensiaanse tussenstand. Ik beweerde dus enkele weken geleden dat eerst de PVV afgeserveerd zou worden, c.q. waarschijnlijk zichzelf om electorale redenen zou afserveren. Check.
Dat middenkabinet komt er, eventueel aangevuld met D66. Dat is mijn voorspelling. En dan krijgen we weer hetzelfde domme gedoe van de PVV'ers die werkelijk geloven dat ze eruit gemanipuleerd zijn. Ach, we worden allemaal ooit ouder en wijzer, mag ik hopen.
Laurens - 29-06-2010 | 20:30
Beste geert.

Je hebt groot gelijk aangaande deze chaos. En manipulatie.
Wij als kiezer hebben dit al zien aankomen.

Nederland kiest, maar waarvoor. Een vijf partijen kabinet= Chaos.
En waarom heeft die trol van de pvda zo,n grote stem.
Hij is de oorzaak van de het alochtonen probleem. Hij stuurd de kriminelen op
vancantie. Zijn Bos vluchte toen het moeilijk werd.
En zijn vriendjes zitten nog steed op mij geld.In hun riante positie.

Ik ben wel blij dat je niet zoals voorheen, soms uit emotie reageert,
Maar laat ze maar knoeien. Ze slopen zichzelf.
Je kan alleen maar winnen door dit gestuntel.

Nederland heeft RECHTS gestemd. Moet alleen nog doordringen in Den Haag

.P.Versteeg
p.versteeg - 29-06-2010 | 16:46
Als ik het allemaal goed heb gecheckt dan heeft VVD 31 zetels, PvdA 30 zetels en PVV 24 zetels, tesamen een meerderheid en zullen dus samen aan de bak moeten. Is een van deze partijen het hier niet mee eens, dan zal deze partij afvallen en is dus de volgende aan de beurt, in dit geval CDA met 21 zetels, daarna SP 15 zetels en daarna komen GL en D66 met ieder 10 zetels. Dus als men naar het volk luistert dan zou de volgende coalitie aan de orde zijn: VVD-PvdA-PVV. Dit heeft Nederland gekozen.
Peerke - 29-06-2010 | 16:26

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Klik hier en lees het Privacy Statement


Zo reageert u:

Op de website van BN DeStem kunt u reageren op de artikelen. Soms worden (delen van) reacties ook gepubliceerd in de krant.

De redactie kan bijdragen zonder opgaaf van reden weigeren.

Daarbij hanteren wij onder meer de volgende voorwaarden:

De reactie moet kort en bondig (max. 400 tekens) zijn.

De reactie mag niet beledigen, discrimineren of nodeloos kwetsen.

De reactie mag geen scheldwoorden of bedreigingen bevatten.

De reactie moet betrekking hebben op het artikel waaronder de reactie wordt geplaatst.

De reactie mag geen reclame-uiting bevatten.

De reactie mag geen privé-gegevens van derden bevatten.

De reactie mag geen links naar illegale zaken bevatten (software, muziek, etc.).

De reactie mag geen inbreuk zijn op het auteursrecht van anderen.

Reacties onder overduidelijk valse naam kunnen worden geweigerd.

De reactie moet begrijpelijk en leesbaar zijn.

De redactie houdt zich aanbevolen voor tips, maar zal niet tot plaatsing overgaan van:

Reacties die (impliciete) beschuldigingen of verdachtmakingen van misdrijven bevatten, zolang er (nog) geen gerechtelijke uitspraak is.

Reacties die de identiteit van verdachten onthullen. Evenmin van slachtoffers, zolang de redactie geen bevestiging van de politie heeft (en wij mogen aannemen dat de familie is ingelicht)

Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd.

Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek, namelijk als de redactie van mening is dat een groot maatschappelijk belang in het geding is. Ook daarover wordt niet gecorrespondeerd.

Liever een beetje vertraging met de trein dan urenlang in de file.