Met Aju en Duna gaat het weer goed

Auteur: door Dewi Gigengack |   maandag 15 maart 2010 | 07:41 | Laatst bijgewerkt op: maandag 15 maart 2010 | 08:39

Tekstgrootte tekst verkleinentekst vergroten
De 'Spaanse' Afrikaanse olifant Aja wordt gevoerd door een dierenverzorger van Ouwehands Dierenpark. Op de achtergrond Duna.foto Herman Stöver

De 'Spaanse' Afrikaanse olifant Aja wordt gevoerd door een dierenverzorger van Ouwehands Dierenpark. Op de achtergrond Duna.foto Herman Stöver

Het gaat weer goed met Aja en Duna. De twee Afrikaanse olifanten van Ouwehands Dierenpark zijn flink opgeknapt sinds ze in 2006 vanuit Spanje naar Nederland kwamen. Hun voeten waren zwaar verwaarloosd en zaten vol met eelt. Door goede verzorging zien ze er weer 'top' uit.


Van alle administratieve en juridische rompslomp die ze teweeg hebben gebracht, hebben zij geen weet. Maar vandaag komt aan alle heisa een einde. Directeur Robin de Lange: "We willen gewoon verder." Vandaag doet de rechtbank in Utrecht namelijk uitspraak in de zaak over Aja en Duna, tegen een dierenhandelaar uit Rhenen. Hij importeerde de twee olifanten voor Ouwehands Dierenpark uit een safaripark in Spanje. Bij aankomst bleken de twee niet over de juiste papieren te beschikken. De dierentuin stapte naar de inspectie en betaalde 40.000 euro om de olifanten alsnog te legaliseren. De handelaar kreeg een schikking aangeboden, maar weigert die. Hij vindt dat de olifanten wél over de juiste papieren beschikken. Tegen hem is de maximale werkstraf van 240 uur en drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf geëist.

Meningsverschillen en misverstanden over handel in dierentuindieren komen vaker voor. "De regelgeving is verschrikkelijk ingewikkeld", zegt jurist Erna Philippi van adviesbureau Natuur en Recht.

"Dierentuinen hebben te maken met Nederlandse, Europese en internationale regels, zoals de flora- en faunawet en het CITES- verdrag (zie kader). Die veranderen continu. Bovendien interpreteert elk land ze verschillend."

Als voorbeeld noemt Philippi het vermelden van het geslacht van een dier op het document. "In 2004 werd daar niet op gecontroleerd, maar in 2008 ineens wel. Documenten zonder vermelding van geslacht werden ongeldig verklaard, ook al waren die door Nederland zelf uitgegeven."

In het geval van Aja en Duna is gehandeld op basis van goed vertrouwen, zegt De Lange. "De handelaar zei dat de papieren in orde waren, en wij hebben die niet van tevoren gecontroleerd. Een blunder. We hebben de interne procedures aangepast, en met die handelaar doen we geen zaken meer."

Dierentuinen nemen de regels serieus en doen hun uiterste best om bij te blijven, is de ervaring van Philippi. " Bij iedere dierentuin worden fouten gemaakt, maar dat gebeurt niet opzettelijk. Bovendien kun je landen, waarvan je weet dat ze vaak voor problemen zorgen, niet uitsluiten in verband met de fokprogramma's."

Ook Jacques Kaandorp, dierenarts bij Safaripark Beekse Bergen en specialist regelgeving voor de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen, ziet dat dierentuinen 'worstelen met CITES-regels'. "Het is soms niet duidelijk of CITES-dieren wel of niet onder de flora- en faunawet vallen. Of hoe het zit met dieren die niet bedreigd zijn, maar hier wel beschermd worden." Kaandorp herkent het geval van de handelaar uit Rhenen. "Het zijn incidenten die altijd zullen blijven voorkomen."

Reageren

blij blozend boos cool verrast droevig egaal gemeen huilend vertwijfeld knipoog lachen rollendeogen tongeruit wijdogig

Klik hier en lees het Privacy Statement


Zo reageert u:

Op de website van BN DeStem kunt u reageren op de artikelen. Soms worden (delen van) reacties ook gepubliceerd in de krant.

De redactie kan bijdragen zonder opgaaf van reden weigeren.

Daarbij hanteren wij onder meer de volgende voorwaarden:

De reactie moet kort en bondig (max. 400 tekens) zijn.

De reactie mag niet beledigen, discrimineren of nodeloos kwetsen.

De reactie mag geen scheldwoorden of bedreigingen bevatten.

De reactie moet betrekking hebben op het artikel waaronder de reactie wordt geplaatst.

De reactie mag geen reclame-uiting bevatten.

De reactie mag geen privé-gegevens van derden bevatten.

De reactie mag geen links naar illegale zaken bevatten (software, muziek, etc.).

De reactie mag geen inbreuk zijn op het auteursrecht van anderen.

Reacties onder overduidelijk valse naam kunnen worden geweigerd.

De reactie moet begrijpelijk en leesbaar zijn.

De redactie houdt zich aanbevolen voor tips, maar zal niet tot plaatsing overgaan van:

Reacties die (impliciete) beschuldigingen of verdachtmakingen van misdrijven bevatten, zolang er (nog) geen gerechtelijke uitspraak is.

Reacties die de identiteit van verdachten onthullen. Evenmin van slachtoffers, zolang de redactie geen bevestiging van de politie heeft (en wij mogen aannemen dat de familie is ingelicht)

Over het al dan niet plaatsen van reacties wordt niet gecorrespondeerd.

Het IP-adres van de afzender van een reactie wordt automatisch opgeslagen in het redactioneel systeem. Het kan worden afgestaan aan derden in het kader van een strafrechtelijk (voor)onderzoek, namelijk als de redactie van mening is dat een groot maatschappelijk belang in het geding is. Ook daarover wordt niet gecorrespondeerd.

De Polenklachtensite van de PVV moet uit de lucht gehaald worden.