[VIDEO] BREDA - De overwinningen van D66 en GroenLinks bij de gemeenteraadsverkiezingen hangen nauw samen met de winst van de PVV van Geert Wilders. Dat stelde donderdag historicus Gerrit Voerman van het Documentatiecentrum Nederlandse Politieke Partijen van de Rijksuniversiteit Groningen.
Zie ook:
De twee linkse partijen namen een duidelijke stellingname in tegen de partij van Wilders, die in Den Haag en Almere een succesvolle poging deed een voet tussen de deur te krijgen. In Almere wordt de PVV de grootste, in Den Haag de tweede, na de PvdA.
Regeringspartijen als het CDA en de PvdA lieten pas vrij laat kritische geluiden horen. Bovendien namen zij minder scherp afstand van de PVV. Dit heeft ze volgens Voerman stemmen gekost. „De oppositie kan vrijer een punt maken.” De PVV, D66 en GroenLinks hebben heldere opvattingen over bijvoorbeeld de multiculturele samenleving. Zij varen wel bij de onderlinge tegenstelling.
Rita Verdonk heeft met TON in enkele gemeenten „wat zetels bij elkaar gesprokkeld”, omdat zij in de gaten van Wilders is gesprongen. „Wilders deed in deze gemeenten niet mee.” Volgens Voerman krijgt zij het met de Tweede Kamerverkiezingen heel moeilijk omdat de PVV dan ook meedoet. Ze raakt door hem overschaduwd, aldus Voerman.
Volgens hem werden de verkiezingen gekenmerkt door ontevreden kiezers. „Deze eeuw is politiek gezien de tijd van de onvrede.” Veel mensen hebben niets meer op met de gevestigde orde.



Sorteer reacties















