Dat waren er 59 (27 procent) meer dan het jaar daarvoor.
De stichting denkt dat de afname van het aantal donaties het gevolg is van minder geschikte donoren. Ook heeft mogelijk een groeiend aantal nabestaanden toestemming geweigerd.
Zij moeten een besluit nemen, als de overledene geen wilsbeschikking in het Donorregister heeft laten opnemen. "Nabestaanden kiezen veelal voor 'nee', omdat dat veiliger is. Het moment waarop de keuze moet worden gemaakt, kort na het overlijden, is ook moeilijk en stressvol", aldus een woordvoerster van de NTS. De opleving vorig jaar is mogelijk het gevolg van de donorshow van BNN, zegt de woordvoerster. Dat programma zwengelde de problematiek van mensen die op een donor wachten weer aan.
Uit de eerste voorlopige resultaten van een onderzoek van overledenen in 79 ziekenhuizen in Nederland blijkt dat in de eerste helft van 2008 het percentage weigeraars onder de nabestaanden tot circa 70 is gestegen en daarmee weer op het niveau is van 2006. Zestig procent van de bevolking boven 18 jaar heeft geen wilsbeschikking.
Een commissie onder leiding van oud-minister Jan Terlouw adviseerde dit jaar het systeem zo te veranderen dat iedereen donor wordt, tenzij hij expliciet heeft aangegeven dat hij zijn organen niet wil afstaan.
De NTS is voorstander van dit systeem. Nog voor de commissie haar advies uitbracht, liet minister Ab Klink van Volksgezondheid weten het huidige systeem niet te willen wijzigen.


















