Het SCP bekeek of het kabinetsprogramma 'Naar een veiliger samenleving', dat in 2002 werd ingezet, zorgt voor minder criminaliteit, overlast en onveiligheidsgevoelens. Het planbureau keek onder meer naar maatregelen als langere celstraffen, meer politie op straat en de opvang en begeleiding van risicojongeren. Het huidige programma 'Veiligheid begint bij voorkomen' volgt in grote lijnen het in 2002 ingezette kabinetsbeleid.
Sinds 2002 is er een daling van de totale criminaliteit, maar het aantal geweldsmisdrijven en vernielingen is gestegen. Volgens de onderzoekers is niet bewezen dat de algemene daling te danken is aan de overheidsaanpak. Zo blijkt uit het rapport onder meer dat gesloten heropvoedingskampen voor criminele jongeren vaak juist averechts werken. Opsluiting in dit soort kampen of internaten zorgt ervoor dat jongeren sneller opnieuw de fout in gaan, terwijl de kans op recidive laag is als jongeren thuis blijven wonen en een programma doorlopen waarbij de school en het gezin worden betrokken.
Hetzelfde geldt voor de langere gevangenisstraf voor verslaafde veelplegers. Deze maatregel leidt er- toe dat – als zij vooral in de cel verblijven en geen gedragstherapie krijgen – zij na vrijlating een grote kans hebben weer in de fout te gaan.
Ook het sneller strafrechtelijk ingrijpen heeft risico's, stellen de onderzoekers. Bij lichte overtredingen, en vooral bij minderjarigen, is het soms beter het strafrecht erbuiten te houden. Een strafblad kan de drempel verlagen om opnieuw de wet te overtreden.
Het SCP deed het onderzoek op verzoek van de ministeries van Binnenlandse Zaken en van Justitie, nadat twee jaar geleden de Algemene Rekenkamer had aangegeven dat de toegenomen veiligheid in Nederland niet zomaar kon worden toegeschreven aan het kabinetsbeleid. Volgens minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken is bekend dat arrestaties bij overlastgevende of lichte vergrijpen contraproductief kunnen werken, maar zijn er meer belangen dat het voorkomen van recidive. Ook met het rechtsgevoel van het slachtoffer en de maatschappij moet rekening worden gehouden, aldus de minister in een eerste reactie.
© BN DeStem 2012, op dit artikel rust copyright.
Wij plaatsen alleen reacties die ondertekend zijn met uw voornaam, achternaam en woonplaats.



















